reklamı kapat

POPÜLER

Netflix Disney+ rekabeti

Disney+’ın Netflix karşısındaki en büyük eksisi

12 Kasım’da seçili ülkelerde yayın hayatına başlayacak olan Disney+, Netflix karşısında büyük bir sorun barındırıyor.

Netflix karşısında şimdiden sunduğu avantajlı paketler ve Netflix’e kıyasla daha uygun aylık abonelik fiyatıyla Disney+ yayın hayatına başlamadan dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Ancak içerik açısından dikkat çekici yeni bir bilgi ortaya çıktı. Bildiğiniz gibi Disney, “aile filmleri” ile biliniyor. Süper kahraman filmlerinde dahi bu ayar tutturuluyor. Ancak Fox satın alımı sonrası Disney’in çatısı altına pek çok “R Rated” yani yetişkinlerin izleyebileceği içerik girdi. Buna Deadpool da dahil. Şimdi kendi zengin kütüphanesini izleyicilerle buluşturmaya hazırlanan Disney’in “zengin” kütüphanesinde büyük eksiklikler olacağını öğrendik.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Disney+ kütüphanesinde Netflix gibi yetişkinlere özel içerik olmayacak

D23 etkinliğinde ortaya çıkan detay Eric Vespe tarafından dile getiriliyor. Disney+’ın içeriğine dair sorular soran Vespe, platformun 13 yaş (PG-13) ve altı içerikler barındıracağını kaydediyor. Bu da platformu çocuklar için tamamen güvenli bir alana çevirirken, yetişkinler içinse can sıkıcı bir detaya dönüşebiliyor. Ayrıca Marvel Sinematik Evreni’ne dahil olacak Deadpool’un gelecek filmleri için de soru işaretleri oluşturuyor. Tabii bu koşullarda Deadpool da dahil olmak üzere Fox’un daha yetişkinlere hitap eden hiçbir yapımını Disney+’ta izlemek mümkün olmayacak. Bu da platformu başta Netflix olmak üzere diğer rakiplere karşı “zayıflatabilir“. Ancak bir pazarlama başarısına da dönüşebilir.

Bu karar Disney’in Hulu’yu da barındıra 12,99 dolarlık paketini daha anlamlı hale getiriyor. Fox içerikleri doğrudan hakları ağırlıklı olarak Disney’de bulunan Hulu‘da yayınlanabilir. Bu durumda izleyicilerin yetişkin içeriklere erişebilmek için 6,99’luk Disney+ aboneliği yerine 12,99’luk ESPN+, Hulu ve Disney+’ı barındıran paketi alması gerekecek. Bu da pazarlama açısından Disney için daha karlı gibi görünüyor.

İlginizi çekebilir

Netflix Türkiye’nin eylül ajandası