reklamı kapat

POPÜLER

disney

Disney’in Spider-Man’e mal olan büyük hatası

Disney stüdyolarının 1990 senesinde Mickey Mouse’un hakları için istediği yasal düzenleme günümüzde Spider-Man karakterinin haklarının uzun süre Sony stüdyolarında kalmasına neden olacak.

Öncelikle Örümcek Adam’ın el değiştirme hikayesinden kısaca bahsedelim. Çizgi roman uyarlamalarının bu kadar popüler olmadığı dönemde Marvel stüdyoları Spider-Man karakterinin sinema ve televizyon haklarını Sony stüdyolarına sattı. Ardından 2008 senesinde Iron Man ile birlikte Marvel Sinematik Evreni’nin temelleri atılmış oldu. Bu girişimle birlikte Örümcek Adam’ın satılmış olması büyük bir problem halini aldı. İki stüdyo karakteri ortak kullanmak üzere Captain America Civil War döneminde anlaşma sağlasa da bu sözleşmenin sonuna gelindi. Taraflar yeni bir sözleşme için orta yolu bulmakta zorlanıyor. Fakat problemin en büyük kaynağı Disney’in 1990 yılında desteklediği telif yasasından kaynaklanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Disney’in istediği telif düzenlemesi

1990’da senesinde Disney, Mickey Mouse’un halka mal olmaması için yeni bir yasal düzenleme talep etmiş ve ülkedeki telif sürecini değiştirmişti. Bu yasa sayesinde Mickey Mouse’un hakları 2023’e kadar sadece Disney’e ait olacak. Fakat aynı sebeple Spider-Man’in halka mal olma süresi de uzadı. Normalde Örümcek Adam’ı kullanmak için telif hakkı ödenmesi gerekmeyecekti. Disney’in zamanında istediği düzenleme sayesinde Peter Parker, 2050 senesine kadar halka mal olmayacak. Bu yüzden Marvel’ın Sony ile anlaşmadan bu karakteri kullanması mümkün olmayacak.

İlginizi çekebilir

Spider-Man Far From Home fragmanı