reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın en hızlı roketi açık artırmaya çıkıyor

NASA tarafından geliştirilen ve tarihi öneme sahip HFL Kholod Mach 6.47 açık artırmaya sunulmaya hazırlanıyor. Dünyanın en hızlı roketi olma unvanını elinde bulunduran Kholod, Rus-Amerikan ortak imzası taşıyor. İlk olarak Rusya’daki Merkez Havacılık Enstitüsü (CIAM) tarafından çalışmalarına başlanan Kholod, ramjetin farklı bir versiyonu olarak geliştirildi. Roket, ramjetten farklı olarak, içindeki sıvı hidrojenin süpersonik yanma odasında yakılmasıyla çalışıyor.

1991 yılında çalışmaları tamamlanan Kholod, başarılı bir test uçuşu gerçekleştirdikten sonra NASA’nın dikkatini çekmeyi başardı. 1994’te programa dahil olan NASA, roketi geliştirmekle kalmadı, Kholod’u dünyanın en hızlı roketi yapma konusunda büyük katkı sağladı. 1998 yılında fırlatılan beşinci Kholod roketi 27,1’lik bir irtifaya ulaşmış, roketin hızı ise saatte 7926 kilometre olarak ölçülmüştü.

95 milyon dolara mal olan Rus-Amerikan ortak yapımı Kholod, önümüzdeki günlerde RM Auctions tarafından Londra’da açık artırmaya sunulacak.

YORUMLAR