reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın ilk karbon fiber kasasına sahip pickupı 2019 GMC Sierra ve tüm özellikleri [Video]

Ezeli rakiplerinden iki ay sonra tanıtımı gerçekleştirilen 2019 GMC Sierra, sınıfında ön plana çıkan pek çok özelliği beraberinde getiriyor.

Ocak ayı içerisinde düzenlenen Detroit Otomobil Fuarı ile birlikte kendimizi adeta cenneti içerisinde hissettiğimiz pickup sınıfı, Chevrolet Silverado, Dodge Ram ve Ford Ranger gibi demirbaşlarıyla gündeme gelmişti. Organizasyonun üzerinde yaklaşık iki ay gibi bir zamanın ardından sınıfının zirve noktalarından olan GMC Sierra, yeni jenerasyonuyla birlikte savaşa katılmak için hazır bir şekilde karşımıza çıktı. Detroit’te düzenlenen özel bir etkinlik kapsamında tanıtımı gerçekleştirilen yeni Sierra, beraberinde Denali versiyonunu ve pickup sınıfında bir ilk olan karbon kasa yapısını getirdi. Tüm zamanların en iddialı ve kullanışlı jenerasyonuna kavuşan Sierra, özellikle arka kapağını yapısıyla rakiplerime oranla çok ciddi fark yaratan kullanıma sahip.

Motor – Altyapı

2019 GMC Sierra tıpkı Silverado’da olduğu gibi kaputunun altında dizel motor sürprizini beraberinde getiriyor. GMC’nin stratejik ve doğru bir hamle yaparak getirdiği 3.0 litrelik turbo motorda sıralı altı silindirli yapı kullanılıyor. 10 ileri otomatik şanzımanla kombin edilen bu motorda start/stop teknolojisini de es geçmeyen marka mühendisleri tüketim değerlerini ise kısa süre sonra meraklılarıyla paylaşacak. Sierra, yeni dizelin yanı sıra 5,3 ve 6,2 litrelik V8 motor seçenekleriyle de satın alınabilecek. Aracın sürüş deneyimine etki edecek önemli teknik detaylardan birisi de ağırlık kısmında. Geliştirme aşamasında kapı ve kaput gibi temel gövde parçalarını alüminyumdan üreten GMC, bunun meyvesini 163 kilogramlık ağırlık kazanımıyla toplamayı başarmış.

Tasarım – Donanım

Tasarım kısmında bir önceki jenerasyona göre en önemli değişimini büyütülen ızgarasında ve LED teknolojisinin kullanıldığı ışıklandırma grubuyla elde eden GMC Sierra’nın Denali versiyonunda 22 inç‘lik jant seriyle birlikte tüm bu bölümler krom detaylarla zenginleştiriliyor. Chevrolet Silverado’nun ciddi anlamda güçlendirilen karakterine, GMC Sierra’nın başarılı bir şekilde cevap verdiğini de söylemeden geçmeyelim. Kokpit bölümünde de önemli teknolojik değişimlerin yapıldığı araçta, head-up display, ahşap detaylar ve deri döşeme koltuklarla premium hissiyat önemli oranda artırılmaya çalışılmış. Konsolda yer verilen 8 inç‘lik ekran içerisinde yük çekiş kontrolünün gerçekleştirildiği yepyeni bir uygulamaya yer verilmesi, kör nokta ve yaya algılama da kullanıcıların fazlasıyla dikkatini çekecek.

Bu jenerasyonda kullanıcı deneyimini en ciddi anlamda etkileyecek şey kasa kapağının kullanılabilir yapısı. Toplamda altı farklı kombinasyonla kullanılabilen bu kapak tek başına 170 kilograma kadar yük taşıyabiliyor. Yüklerin yerleşimine göre değişen bu kapak toplamda 1.784 litrelik kullanım alanının en temel parçası olacak. Bu arada, Sierra’da sunulan kullanım alanının sınıf lideri olması da ayrıca altı çizilmesi gereken şeylerden. Geri görüş kamerası, elektrikli park freni ve trailer için hırsız koruması gibi ekipmanlarıyla yük taşıma konusunda da kullanıcısına güven veren 2019 GMC Sierra önümüzdeki sonbaharda satışa sunulacak.