reklamı kapat

POPÜLER

Ford Mustang

Efsane Ford Mustang, 10 milyon üretim adedini geride bıraktı! [Video]

Michigan’da yer alan tesiste ilk jenerasyondan son jenerasyona kadar bütün Ford Mustang sahipleri, 10 milyonuncu üretimin şerefine bir araya geldi.

60’lı yılların ortalarında başlayan macerasında otomobil dünyasının imza modellerinden birisi olan Mustang, günümüze kadar gelen süreçte hep enler arasında yer aldı. Sınıfında Amerika’nın en çok tercih edilen otomobili olarak bilinen ikonik modelimiz tüm zamanların da en çok satan spor otomobillerinden birisi olarak hafızalarımızdaki yerini koruyor. Geride bıraktığı 54 yıllık serüvende kilometre taşlarını da bir bir tırmanmaya devam eden Ford Mustang, üretim bandı macerasında 10 milyon adedi görerek pek azının erişebileceği bir dereceye sahip oldu. Ford’un en önemli üretim tesislerinden birisi olan Flat Rock‘ta banttan indirilen 10 milyonuncu Mustang, 1964’te olduğu gibi beyaz renk Convertible ile benzer dinamiklerle donatıldı.

Renkler ve motorlar ortak

2019 Mustang GT Convertible üzerine geliştirilen bu özel modelde Wimbledon Beyazı olarak bilinen renk paleti kullanıldı. Orijinal versiyonda da görülen bu özellikle birlikte otomobillerin ortak yönleri de sadece bununla sınırlı kalmadı. İlk modelde 3 ileri değerli manuel şanzıman ve 164 beygir güç üreten V8 makineye yer veren Ford, 10 milyonuncu örneğinde ise 5.0 litre hacminde V8 makineden faydalandı. Günümüz şartlarıyla gelinen noktayı sekiz silindirli motorun 460 beygir üretmesinden de anlamak mümkün. Tüm dünya genelinde hemen her jenerasyonuyla ilgi odağında olan Mustang’in bu başarısı kutluyor ve gelecekte de genetiklerinden vazgeçmeden yollarda olmasını diliyoruz