reklamı kapat

POPÜLER

Elektrikli bisiklet dünyasına yeni bir boyut getirecek proje: Electrom LEV [Video]

Kanada yollarında test süreci tamamlanan Electrom LEV’nin seri üretime geçmek için tek ihtiyacı olan şey yatırımcı desteğinin sağlanması.

İçten yanmalı motorların geleceğiyle ilgili dile getirilen hemen her teoride bir gün tüm gücün elektrikli araçların eline geçeceği vurgusu yapılıyor. Hükümetlerin aldığı kararlara baktığımızda da bunun çok daha ütopik bir durum olduğunu da söylememiz biraz zor. Otomobiller üzerine yoğun bir savaşın başladığı yenilebilir enerji temelli ulaşımda bisikletlerin yeri de hiç de küçümsenmeyecek bir noktaya varacak. Hemen her hafta birkaç örneğiyle karşılaştığımız bu dünyaya yepyeni bir yorumsa Fabrizio Cross isimli girişimci aracılığıyla gelecek gibi gözüküyor. Eski bir bisiklet satıcısı olan Cross’un ciddi bir emekle yarattığı Electrom LEV, seri üretime geçmek için destek bekleyen projeler arasında fark yaratmak için hazır şekilde bekliyor.

Seri üretime geçmek için son adım

20 yıllık süre içerisinde dört prototip versiyon üzerinde yapılan çalışmanın ardından son halini alan Electrom LEV, 2016’da çıktığı asfalt üzerinde 4.000 kilometreyi aşan test kilometresini geride bırakmış durumda. Üzerinde 500 Watt‘lık elektrik motoruyla maksimum 32 km/s‘lik hızlara erişebilen araçta, elektrikli otomobillerde de gördüğümüz salınım sırasında batarya şarj sisteminin bir benzerine yer veriliyor. Konumlandırılan bataryayla tek seferde 80 kilometrelik menzil kat edebilen Electrom LEV’de bu değer erişilen hız değerlerinin artması veya çevirilen pedal sayısına göre artış gösterebiliyor. Gövdesinde karbon fiber, fiberglass, kevlar ve havacılıkta kullanılan malzemelerin kullanıldığı modelin seri üretim formunda alüminyum ve karbon fiber birlikteliğinin işleneceği bilgisi veriliyor. Eğer arka bölümde ek bir yolcu olmaz ise 100 litreye kadar bagaj kapasitesi de sunan projesine önümüzdeki bahar ayına kadar beklenen desteği bulmayı hedefleyen Cross’un başarılı olmaması için hiçbir neden yok.

Video