reklamı kapat

POPÜLER

Honda E

Elektrikli Honda E, açıklanan standart özelliğiyle heyecanı artırıyor [Video]

Geçtiğimiz süreçte Audi’de gördüğümüz ayna teknolojisi, Honda E ürün gamının tamamında standart olarak kullanıcılara sunulacak.

Markasının ilk elektrikli modeli olma yolunda ilerleyen Honda E, henüz piyasaya çıkmadan gündemdeki yerini oluşturdu bile. Çok beğenilen konsept aşamasından seri üretime taşınmak için gün sayan bu sevimli otomobil için belirli Avrupa pazarlarında rezervasyonlar da başlamış durumda. Özellikle retro tasarımıyla büyük ilgi toplayan modelle ilgili yeni bir duyuru gerçekleştiren Honda, kullanıcıların hoşuna gidecek özelliğin giriş seviyesinden itibaren standart olarak sunulacağını duyurdu. Bu noktada ön plana çıkartılan parça ise “Yan Ayna Kamera Sistemi” olacak. Honda’ya göre bu sistem tasarım, güvenlik ve aerodinamik açıdan önemli avantajlar sunuyor. Kamera görüntüsü, iç mekana ergonomik açıdan sürücünün rahatlıkla görebileceği noktalarda konumlandırılan ekranlara aktarılacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Honda E mühendisliğine etki sağlayacak

Yapı içerisinde geleneksel yan aynanın yerini alan küçük kameralar, görüntüleri araç içine yerleştirilen iki adet 6 inçlik ekrana aktarıyor. Söz konusu ekranlar ön konsolun her iki ucuna ergonomik açıdan sürücünün rahatlıkla görebileceği bir noktada sürücüye doğal bir görünüm sunacak şekilde konumlandırılıyor. Yine geleneksel yan aynaların aksine, kameralar otomobilin genişliğine dahil olup tekerlek kemerlerinin dışına taşmıyor. Tasarımın da ötesine geçtiğine özellikle vurgu yapılan bu sistemde aerodinamik sürtünme seviyesi geleneksel kapı aynalarına kıyasla yaklaşık yüzde 90 daha az. Bu da aracın verimliliği ve menzili noktasında kazanım sunarken, tüm araç için yaklaşık yüzde 3,8‘lik bir iyileşme sağlıyor. Ayrıca, normalde daha yüksek hızlarda yan aynalar nedeniyle oluşan rüzgar gürültüsünde önemli bir azalma da olacak. Kamera ünitesi gövdesi lens üzerine gelmeyecek şekilde tasarlanırken, su birikimini engellemek için lens yüzeyinde su tutmayan bir kaplama bulunuyor.

Kör nokta avantajı da getiriyor

Yan Ayna Kamera Sistemi’ne ait kameraların ideal konumu bir dizi güvenlik avantajını beraberinde getiriyor. Sürücü araç ayarları üzerinden ‘normal açı’ ve ‘geniş açı’ olmak üzere iki farklı görüş açısından birini seçerek geleneksel aynaya oranla kör noktayı normal açıda yüzde 10 ve geniş açıda yüzde 50 kadar azaltabiliyor. Ayrıca geri vites seçildiğinde geliştirilmiş kamera açısına ek olarak ekranda kılavuz çizgileri beliriyor. Ekran parlaklığı ortam ışığına bağlı olarak otomatik ayarlanıyor. Yan Ayna Kamera Sisteminin olumsuz hava, düşük ışık ve gece koşullarında parlamayan ne bir görüntü sunması için kapsamlı test ve geliştirme çalışmaları yapıldı. Böylece sürücüye geleneksel aynalara oranla her ortamda daha ne bir görüntü sunuluyor.

Honda’nın yeni kompakt elektrikli otomobili, tasarım ve teknoloji açısından cesur bir adım olup, markanın 2025 yılına kadar Avrupa’da sattığı tüm otomobillerde elektrikli teknolojiyi kullanma stratejisinin bir parçasını oluşturuyor. 200 km elektrikli menzil ile oldukça iddialı bir değer sunan araç ‘hızlı şarj’ özelliği ile sadece 30 dakikada yüzde 80 şarj kapasitesine ulaşıyor. Otomobilin seri üretim versiyonu bu yılın sonlarına doğru tanıtılacak.