reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk OpenAI LOG Tasarım

Elon Musk endişeli: “OpenAI tehlikeli bir keşif yapmış olabilir”

 - Güncelleme: 30 Kasım 2023 16:31

xAI isimli kendi yapay zeka şirketini de kuran Elon Musk, OpenAI şirketinin tehlikeli bir keşif yapmış olabileceğini düşünüyor.

Bir etkinlik kapsamında konuşan Elon Musk, daha önce önemli bir yatırımcı olarak destek verdiği OpenAI şirketinin, yapay zeka konusunda tehlikeli bir keşif yapmış olabileceğinden endişe ettiğini belirtti. Musk bu konuda, OpenAI kurucu ortağı ve baş bilim insanı Ilya Sutskever’in neden “Sam ile savaşacak kadar güçlü hissettiğini” bilmek istediğini söyledi ve ekledi: “Bu kulağa ciddi bir şeymiş gibi geliyor. Önemsiz olduğunu düşünmüyorum. Ve keşfettikleri tehlikeli bir yapay zeka unsuru olduğu konusunda oldukça endişeliyim.” Elon Musk bu açıklamayı yapıyor çünkü kısa süre önce de bu konuda önemli bir haber çıkmıştı. Reuters tarafından paylaşılan bir haber, OpenAI’ın potansiyel olarak korkutucu bir yapay zeka atılımı yaptığını iddia ediyordu. Kaynağa göre birkaç şirket çalışanı OpenAI’ın son olaylar sonrasında değiştirilen önceki yönetim kuruluna bir mektup gönderdi. Bu mektupta şirketin yapay zeka alanında korkutucu bir keşif yaptığı ve bunun potansiyel riskleri konusunda bir uyarı yer alıyordu. Aktarıldığı kadarıyla OpenAI’ın şirket içinde Q* (Q-Star olarak isimlendiriliyor) adlı bir projesi bulunuyor ve tam olarak burada genel yapay zekanın kapısını açacak bir seviyeye ulaşıldığı iddia ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Artificial General Intelligence (AGI) ya da Türkçe karşılığıyla Yapay Genel Zekâ (YGZ), bir insanın yapabileceği herhangi bir zihinsel görevi başarıyla gerçekleştirebilecek makinenin zekâsı olarak özetleniyor ve bu elbette korkutucu görünüyor. Sam Altman’ı Q* üzerinden kovduğu söylenen eski OpenAI yönetim kurulu, yayınladıkları yazıda Altman’a artık güvenmediklerini çünkü kendilerine dürüst olunmadığını (Yüksek ihtimalle YGZ seviyesine ulaşıldığı ya da yaklaşıldığı kendilerine söylenmedi / gizlendi) belirtmişti. Bilmiyorsanız Sam Altman bugün tekrardan yeni yönetim kuruluyla beraber şirketin CEO’su yapıldı.

OpenAI gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER