reklamı kapat

POPÜLER

Facebook

Facebook’tan haberinizin olmadan paylaşılmış fotoğraflarınıza çözüm

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu Facebook, geliştirdiği yeni sistemiyle içerisinde haberiniz olmadan paylaşılmış fotoğrafınızı bırakmayacak.

Platform içerisinde paylaşılan bir fotoğrafta yer alıp almadığınızı takip etmek oldukça zor. Eğer bir arkadaşınız yüklediği fotoğrafa sizi etiketlemezse bunu genelde görmüyorsunuz. İşte Facebook bunu tam anlamıyla bitirmek istiyor. Süreci yüz tanıma sistemiyle gerçekleştiren şirket, yüklenen her fotoğrafı yapay zeka sistemleriyle tarıyor ve içerisinde sizin olup olmadığınıza bakıyor. Ancak bunun için şirkete yüz şablonunuzu kullanma izni vermeniz gerekiyor. Bu bazı güvenlik sorunlarını akıllara getiriyor ancak habersiz fotoğraflardan kurtulmak için şimdilik başka çare gözükmüyor. Tamamen opsiyonel olarak çalışan ve şu an Amerika Birleşik Devletleri’nde aktif olan özellik, yakında zamanda global olarak da kullanıma çıkıyor. Sosyal ağ içerisindeki mahremiyetini korumak isteyenler için çok güzel duran sistem, özellikle sosyal ağı aktif olarak kullanmayanlar için güzel duruyor. Kendi isteğiyle fotoğraflarını paylaşmayan birisi, bunu arkadaşlarının yapmasını da istemiyor. İşte bu sistem bunun tespit edilmesini kolaylaştırıyor.

Facebook fotoğraflarda yüzünü arayacak

Bu sistemin faydalı bir yanı daha var. Söylendiği kadarıyla sistem sorunlu eski sevgililerin yüklediği fotoğrafları da tespit edebiliyor. Kişinin seçimleriyle çalışan sistem, eski sevigililerin uygunsuz fotoğrafları ağa yüklemesini engelleyebiliyor. Bu da özel görüntülerin internete düşmesini önlemek adına güzel bir adım oluşturuyor.