reklamı kapat

POPÜLER

Ford’dan SEMA 2017’ye özel nefes kesen Mustang versiyonları [Galeri]

Ford Mustang’in asi karakteri, SEMA 2017 özel olarak birbirinden yetenekli ellerde baştan yorumlanarak çok daha iddialı hale getirildi.

SEMA’ya en zengin kombinasyonlara sahip üretici konumuyla katılmasını beklediğimiz Ford‘un amiral gemisi niteliğinde projesi nihayet kendisini gösterdi. Geçtiğimiz günlerde Focus RS ve Fiesta ST‘nin özel versiyonlarıyla karşımıza çıkan mEKbıb Mustang hamlesi de arayı çok açmadan geldi. Beklenilenin de ötesine geçerek bu yılki organizasyona yedi özel Mustang ile katılacağını duyuran Ford’un standını gezecek olanlarsa oldukça keyifli dakikalar yaşayacak. Hatta organizasyona katılacakların Ford standına özel olarak kahvelerini yanlarına almalarında herhangi bir sakınca yok.

Ford Mustang’in SEMA 2017 yüzleri


Modeller arasındaki gezintimize renk seçeneğiyle dikkatimizi çeken versiyonla başlayalım. Roush Performance ekibi tarafından geliştirilen Mustang versiyonunun ilhamı 60’lı yılların son döneminde üretilen Boss 429‘dan alınmış. Kaput üzerindeki detaylarıyla bizi o döneme götüren ekip aktif egzoz sistemi ve hava girişleriyle Mustang’e ekledikleri gövde parçalarını destekliyor.


MAD Industries imzalı ikinci Ford Mustang projesindeyse EcoBoost teknolojisine sahip 2.3 litrelik motorlu versiyon tercih edilmiş. Stok motor üzerinde yapılan ufak geliştirimelerle zenginleştirilen projede coilover süspansiyonlar ve özel performans frenleri öne çıkıyor. Projenin merak edilen detayları içinse organizasyonun kapılarının açılmasını beklememiz gerekiyor.


5.0 litre hacme sahip V8 motorlu Mustang versiyonları arasında yer alan bu projenin ağırlığına karbon fiber parçalar hükmediyor. Difüzöründen aynalarına kadar detaylarında bu yapıyı görmekte olduğumuz aracın kaputunun altında da ufakta olsa değişim gözlenebilecek bir geliştirmenin yapıldığını da belirtmeden geçmeyelim.


Sekiz silindirli motora sahip projelerden devam ettiğimizde karşımıza profesyonel yarışçı Brad DeBerti‘nin tasarımı çıkıyor. Gövde komponentleri büyük oranda değiştirilerek ciddi bir karakter farklılığının yaratıldığı Mustang’in bu versiyonunda coilover süspansiyonların kullanılmaması bizi şaşırtan detaylar arasında.


Saatte 320 kilometre hızla geldiği söylenen bu özel parça agresif yapısıyla dikkat çekiyor. Diğer projelere benzer şekilde geliştirmelerin yapıldığı araç organizasyon kapsamında yeteneklerini sergilemesini beklediğimiz projeler arasında üst sıralarda kendisine yer açmayı başardı.


2.3 litrelik EcoBoost motorlu üyeler arasında yer alan Air Design ekibinin Mustang’inde performanstan ziyade daha çok gövde geliştirmesine odaklanılmış. Özellikle yarış çizgileriyle akıllarımıza Carrol Shelby bakış açısını getiren araçta lip ve difüzör yapıları oldukça agresif formlarda tercih edilmiş.


Bu kadar modifikasyonun ardından bizleri Need for Speed oyunlarına götüren geliştiriciler işin içerisine polis aracını da dahil ederek keyfili bir gönderme yapmayı da ihmal etmemiş. 2.3 litrelik motorun kullanıldığı versiyondala birlikte yarışa polis araçları da katılacak gibi gözüküyor. Böyle birşeyi sokakta görme fikri de kulağa hiç fena gelmiyor.