reklamı kapat

POPÜLER

Game of Thrones 8. sezon 1. bölüm Arya

Game of Thrones 8. sezon 1. bölümde Arya’nın istediği silahın sırrı

Game of Thrones 8. sezon 1. bölüm dizinin büyük finali için geri sayımı başlattı. Dikkat çekici detaylar arasında Arya Stark’ın istediği yeni silah da vardı.


UYARI!
Devam etmeden önce uyaralım; haberimizin bundan sonraki kısmı Game of Thrones 8. sezon 1. bölüme dair spoiler içermektedir. Okuyacağınız gerçekler izleme keyfinizi kaçırabilir.


Detaylı incelemesine burada yer verdiğimiz Game of Thrones 8. sezon 1. bölüm, yakıp yıkıcı ya da şok edicilikten ziyade tam bir giriş bölümü özelliği taşıyordu. Karakterler toparlandı, ileriki bölümlerde açıklanacak yeni detaylar için ikili ilişkiler derinleştirildi ve oyunun son aşamasına girilmeden önceki ilk etap tamamlandı. İncelemede de bahsettiğimiz gibi ikinci bölümden de benzer bir performans bekliyoruz açıkçası. Dizinin tanıtımları da aslında olayların efsanevi savaşa ev sahipliği yapacak olan 3. bölümden sonra açılacağına işaret ediyor. Ancak ilk bölüm ileride işimize yarayacak bazı küçük detaylar da barındırıyordu. Onlardan biri Arya Stark‘ın Gendry ile olan kısacık sahnesiydi. Bildiğiniz gibi Ak Gezenler‘e karşı çok az silah etkili olabiliyor. Bir silah, Ejderha Camı‘ndan yapılmadıysa Ak Gezenler’i öldürebilmesi için Valyrian çeliğinden dövülmüş olması gerek. Tywin’in Jaime için yaptırdığı kılıçla dizide de açıklandığı gibi Valyrian çeliği öyle bulabileceğiniz bir malzeme de değil. Ak Gezenler’in ateşe karşı zaafı da biliniyor. Tamamen öldüremüyor fakat en azından savaşabilecek ve hayatta kalabilecek kadar avantaj sağlıyor. Night King’in çağırdığı Wight’lar ise tamamen yanarak ölebiliyor. Ancak Azor Ahai değilseniz veya Beric Dondarrion gibi dilediğinizde ateş alan bir kılıcınız yoksa, tek çare Ejderha Camı oluyor. Ejderha Camı dövme konusunda Kışyarı’nda güvenilir tek kişi olan Gendry ise Arya’nın aradığı isim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ejderha Camı’ndan özel silah

İlk bölüm Arya’nın Ak Gezenler’e karşı savaşta her ne kadar iyi eğitilmiş olsa da silahsız olduğunu vurguladı. Arya, Jon ile karşılaştığında kılıcı İğne‘yi hala taşıdığını ve kullanabildiğini belirtti. Ancak Jon’un kılıcına karşın kendi kılıcının Valyrian çeliği olmadığını söyledi. Burada dizi bize basit bir şekilde “Arya’nın bu savaşta kullanacak bir silahı yok.” diyor. Ancak aslında var. Arya’nın Valyrian çeliğinde yapılma bir hançeri mevcut. Bu da Gendry ile karşılaşmasında vurgulanıyor. Hançeri ölümcül şekilde kullanabilmek için düşmanın hayli yakınına girmek gerekiyor. Bu da ilk sorun. Böylesine bir savaşta, ölümle dans ederken, o kadar da yakın olmak istemeyebilirsiniz.

Arya’nın geçmiş eğitimi ise bildiğiniz gibi sopa ile başlamıştı. Kahramanımızın 7. sezonda Brienne ile olan dövüşünde ise kılıç ve hançer arasındaki silah değişimini ustalıkla nasıl başardığını görmüştük. Yeni silah ise ucunda Ejderha Camı bulunan, sopa/mızrak benzeri bir tasarıma sahip. Ucundaki Ejderha Camı kısmı çıkarak bir hançere dönüşüyor. Bu da Arya’ya hem mesafesini koruma hem de yakın dövüşte de rakibine karşı kullanabileceği bir silaha sahip olma olanağı tanıyor.

Arya kendini gelişebilecek tüm koşullara karşı hazırlıklı tutmaya çalışırken neler olacağını önümüzdeki bölümlerde göreceğiz. Ayrıca Ejderha Camı Ak Gezenler’i değil belki ama, Night King ve özel adamlarının yüzünü onları yakıp kurutmadan sökebilir mi dersiniz? İşte bu şok edici bir sahne ortaya çıkarabilir…

İlgili video

Game of Thrones 8. sezon 2. bölüm tanıtımı