reklamı kapat

POPÜLER

Game of Thrones 8. sezon

Game of Thrones 8. sezon fragmanında “mezarlıktaki tüy” detayı

Game of Thrones 8. sezon fragmanı çok ilginç görüntülerle karşımızdaydı. Kendi mezarlarıyla karşılaşan Stark’ları gösteren fragmanda Lyanna Stark’ın elindeki tüy detayı da dikkat çekenler arasında.

Game of Thrones 8. sezon fragmanı bizi Stark’ların aile mezarında karşıladı. Jon, Sansa ve Arya’nın kendi mezarlarıyla karşılaştığı tanıtımda ise Lyanna Stark’ın heykelinin elinden bir tüy yere düştü. Tüye hayli dikkat çeken fragman, bize geçmişi biraz olsun hatırlatmak istiyor gibi görünüyor. Lyanna’nın elindeki tüy, dizinin ilk sezonuna birinci bölüme kadar gidiyor. Robert Baratheon, Ned’i Kral Eli ilan ettikten sonra cebinden bir tüy çıkarıp Lyanna’nın taştan eline bırakıyor. Bu sahnede Ned Stark “Tüm Targaryen’ler öldü.” derken, Robert da “Hepsi değil.” diyerek cevap veriyor. Aslında Robert Daenerys’i kastetse de, bu bölümde Ned’in yaşadığını bildiği bir Targaryen daha bulunuyor…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sansa, Lyanna’nın mezarının başında

Bu tüyü daha sonra beşinci sezona kadar görmüyoruz. Beşinci sezon dördüncü bölümde Sansa Kışyarı’na geldiğinde mezarlığı ziyarete iniyor. Burada halasının mezarında bir mum yakan Sansa yerde tüyü buluyor ve tüyü alıyor. Bu sahnede Serçeparmak gelerek Lyanna ve Rhaegar ilişkisinin nasıl başladığını anlatıyor. Daha sonra Sansa’nın tüyü alarak ilerlediğini görüyoruz. Serçeparmak “Rhaegar halanı seçtiği için kaç yüz insan öldü?” diye sorduğunda Sansa ise Rhaegar’ın daha sonra Lyanna’yı kendi isteği dışında kaçırdığını ve ona tecavüz ettiğini söylüyor. Serçeparmak burada konuyu değiştirirken sanki olayları biliyormuşçasına gülümsemeyi de ihmal etmiyor.

Bildiğiniz gibi 7. sezonla beraber Rhaegar ve Lyanna’nın aslında birbirlerine aşık olduğunu öğrendik. Jon Snow’un onların oğlu olduğu bilgisi de nihayet açıklandı. Bu durumda Jon Snow doğrudan tahtın varisleri arasındaki yerini alıyor. Fragmandaki tüy detayı döngünün gerçek bilgiyle Kışyarı’nda kapanacağına işaret ediyor. İlk sezonda başlayan “Tüm Targaryen’ler ölmedi” ipucunu izleyen süreçte son Targaryen’ler Jon ve Daenerys Kışyarı’na geliyor. Bu sezonda Jon Snow’un geçmişinin kritik rol oynayacağı aşikar. Ancak dizi yine de bunun altını küçük bir ipucuyla çizmek istemiş gibi görünüyor. Tüy detayı ise Sansa’nın bu bilgiyi çok da hoş karşılamayacağına işaret ediyor olabilir. Çünkü Sansa Lyanna’nın isteği dışında gittiğini sanıyor. Jon’u da isteği dışında doğurduğu düşüncesi Sansa’nın gözünde Jon’u bir Stark’tan ziyade halasının ölümüne sebep olan bir Targaryen yapacaktır. Fragmanın Catelyn’in Jon’u sevmediğini hatırlatması da “annesinin kızı” olan Sansa’nın büyük bir tepki vereceğine işaret etmesi şeklinde yorumlanabilir. Ancak Catelyn’in sözlerini hatırlayacak olursak, onun Jon’u sevememesi ailesinin başına türlü sıkıntılar getirmişti. Belki Sansa’nın alması gereken ders Catelyn’in yaşadıklarında ve Ned’in fragmanda da duyduğumuz “Sen bir Stark’sın. Adıma sahip olmayabilirsin ama kanıma sahipsin.” sözlerinde saklıdır.

Game of Thrones 8. sezon bölümleriyle 14 Nisan‘dan itibaren yayınlanacak.

İlgili video

Game of Thrones 8. sezon fragmanı