reklamı kapat

POPÜLER

Keanu Reeves Replicas

Keanu Reeves’in 30 yıl sonra karşımıza çıkan en başarısız filmi

Keanu Reeves başrolündeki bilim kurgu filmi Replicas, 2019’un ilk hayal kırıklığı olacak gibi görünüyor. Film Reeves’in kariyerindeki en kötü açılışlardan birine imza attı.

The Matrix filmiyle adeta parlayan Keanu Reeves, filmi izleyen süreçte kariyerinin en başarısız işlerinden biriyle vizyonda boy gösteriyor: Replicas. Bilim kurgu temelleri üzerine kurulan film yılan hikayesine dönen vizyon macerasında nihayet beyaz perdedeki yerini aldı. Ancak açılışı için 4-7 milyon dolar arası gişe tahmininde bulunulan film ne yazık ki 2,5 milyon dolara yakın bir gişe elde etmiş durumda. 2,329 salonda izlenen film salon başına yaklaşık bin dolar kazançla 2019’un ilk hayal kırıklıkları arasında yer alıyor. Binden fazla salonda vizyona giren Reeves filmleri arasında Replicas 1990’dan bu yana Reeves’in en başarısız gişe açılışı aynı zamanda. Reeves’in 1990’da çıkan “I Love You to Death” filmi 4 milyon dolarlık bir açılışa imza atmıştı. Bilet fiyatları günümüze göre düzenlendiğinde bu değer yaklaşık 8,3 milyon dolar yapıyor. Bu da Replicas’ın ne kadar kötü durumda olduğunun bir kez daha altını çiziyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Klişe senaryo, detaylı fragmanlar

Replicas’ın gişede çakılma sebeplerinden biri sürekli ertelenen çıkış tarihi ve onu takip eden fazla detaylı fragmanlar. Sadece filmin fragmanlarını izleyerek içeriğin neredeyse tamamına hakim olmak mümkün. Sürpriz olabilecek detayların fragmanda verilmesi, filme duyulan ilginin de azalmasına sebep olmuş olabilir. İkinci sebep ise konunun gerçekten çok klişe bir örgüde ilerlemesi. Yeni bir şey sunmamanın yanı sıra sürprizlerden uzak, çok bilindik bir hikayeyi ortaya koyuyor oluşu da filmi dibe çekiyor.

Film, ailesini şiddetli bir araba kazasında kaybeden William Foster’ıın (Reeves), çareyi bilimde bulmasıyla başlıyor. İnsan bilincini başarılı bir şekilde dijital ortama aktararak gerçeğinden ayırt etmenin imkansız olduğu robotlar yaratan Foster, böylece ailesini geri getirerek ölümü yenmeye çalışıyor. Ancak Foster’ın gizli yürüttüğü bu çalışma için hayli pahalı ekipmanları “izinsiz” kullanması gerekiyor. Bu da işleri karıştıran detaylardan biri oluyor. 11 Ocak’ta vizyondaki yerini alan filmin gişe macerası ise aynı başarısızlıkla sonlanacak gibi görünüyor.

İlgili video

Filmin fragmanı