reklamı kapat

POPÜLER

Game of Thrones’un finali için “olağandışı” güvenlik önlemleri

16 Ekim 2017

Dünyanın dört bir yanından izlenen Game of Thrones‘un başı bunca senedir hackerlarla belada. Alınan tüm güvenlik önlemleri ise bir şekilde işe yaramadı. Çekimler için ekstra masraf yapmak bile durumu çözemedi. Şimdi Game of Thrones ekibi final sezonu için olağandışı önlemler almaya hazırlanıyor.

Hatırlayacağınız üzere Game of Thrones ekibinin ve HBO’nun başı yedinci sezon döneminde çok ağrıdı. HBO sistemine sızmayı başaran bir grup hacker hem dizinin yeni bölümlerini hem de senaryoları sızdırmayı başarmıştı. Öyle ki bir noktadan sonra oyuncuların telefon numaraları ve ev adreslerinin bile açığa çıktığı anlaşıldı. Dolayısıyla işler hackerların HBO’dan fidye talep etmesi noktasına kadar ulaştı.

Game of Thrones ekibi aynı problemleri tekrar tekrar yaşamak istemiyor. Bunun için de farklı bir çözüm yolu denenecek. Alınan önlemleri İskandinav sohbet programı Skavlan’a katılan Nikolaj Coster-Waldau anlattı. Jaime Lannister karakterine hayat veren oyuncu artık önden senaryoları alamayacaklarını dile getirdi. Alınan önlemlerin ciddiyetini durumu biraz abartarak şu şekilde ifade etti:

“Birinci sezonu çekerken senaryolar geliyordu. Oturup üzerlerinde çalışma, not alma fırsatımız oluyordu. Birkaç sene sonra paranoyaklık baş göstermeye başladı. Yaşanan sızıntılardan sonra senaryoları dijital olarak PDF formatında almaya başladık. Yaşanan son sızıntıların ardından senaryoları bile alamayacağız. Çekim sırasında kulağımızda kulaklıklar olacak ve sahnenin gidişatı bize bu şekilde söylenecek.”

Nikolaj Coster-Waldau güvenlik önlemlerini biraz abartarak dile getirse de, işler onun söylediği noktaya gelebilir. Daha önce Sör Davos’u canlandıran Liam Cunningham güvenlik önlemlerinin iyice sıkılaştırıldığını ifade etmişti. Sekizinci sezon senaryolarının kendilerine gönderildiğini ancak açıp okumak için henüz izin çıkmadığını açıklamıştı. Alınan bu olağanüstü önlemleri Game of Thrones’un finalinin sızdırılmasına engel olabilecek mi, göreceğiz.

YORUMLAR