reklamı kapat

POPÜLER

Windows 10’un yeni tasarımı böyle olacak [Video]

Yazılım devi Microsoft yarın uzun zamandır merakla beklenen yeni “Windows 10 Fall Creators Update” güncellemesini kullanıcıların beğenisine açıyor. Bu yeni sürümle beraber Fluent Design adı verilen yeni tasarım diline geçiş yapacak olan firma, yaptığı yenilikleri yayınladığı videoda gözler önüne seriyor.

Ücretsiz olarak indirmeye sunulacak Windows 10 Fall Creators Update güncellemesinin en önemli yenilikleri arasında yer alan Fluent Design tasarım altyapısı, Microsoft’un aşağıda izleyebileceğiniz video kapsamında gösterdiği kadarıyla çok ama çok büyük değişiklikler getirmiyor. Köklü bir tasarım değişikliği yerine Windows 10’un tüm cihazlarda (Sanal gerçeklik dahil) düzgün görünmesini isteyen Microsoft, buna rağmen modern görünen bazı değişiklikler de gerçekleştirmiş durumda. Bu noktada Windows Vista benzeri şeffaf pencereler ilk öne çıkan detaylardan olurken, artık herhangi bir uygulama içinde yer alan içerikler pencere dışına akıyormuş gibi görünüyor ve boyutlandırma işlemleri çok daha akıcı şekilde gerçekleşiyor. Stylus kalemler de düşünülerek geliştirilen arayüzü fare hareketlerine tepki verecek hale getiren Microsoft, kaydırma işlemlerini de hatırı sayılır oranda modernleştirmiş görünüyor.

Yapılan bu değişikliklerle daha modern hale geldiği görülen Windows 10, Fluent Design ile Metro tasarım dilini gerçek anlamda geliştiriyor ve yapılacakların henüz bitmediği söyleniyor. Yani Windows 10‘un arayüzü ilerleyen aylarda çıkacak ana güncellemeler ile geliştirilmeye devam edecek.

VİDEO