reklamı kapat

POPÜLER

Windows 10 Fall Creators Update indirmeye sunuldu; İşte öne çıkan yenilikler [Video]

Uzun süreli beklenti bugün sona erdi ve çok merak edilen Windows 10 Fall Creators Update güncellemesi dünya genelinde indirmeye sunuldu. Yavaş yavaş herkese gelen güncelleme, önemli yenilikleri beraberinde getiriyor.

Beklendiği gibi köklü değişikliler sunmayan Windows 10 Fall Creators Update, daha çok genel kullanıcı deneyimini arttırmaya yönelik iyileştirmeler yapıyor. Güncellemenin en önemli yenilikleri arasında Fluent Design tasarım altyapısı yer alıyor. Bu tasarım yapısıyla Windows 10’un tüm cihazlarda (sanal gerçeklik dahil) eşit doğrulukta görünmesini hedefleyen Microsoft, buna rağmen modern görünen bazı değişiklikler de gerçekleştirmiş durumda. Bu noktada Windows Vista benzeri şeffaf pencereler ilk öne çıkan detaylardan olurken, artık herhangi bir uygulama içinde yer alan içerikler pencere dışına akıyormuş gibi görünüyor ve boyutlandırma işlemleri çok daha akıcı şekilde gerçekleşiyor. Zaman çizelgesi özelliğiyle geçmişte üzerinde çalıştığınız işi bulmanızı sağlayan Windows 10 Fall Creators Update, sanki hiç bırakmamışsınız gibi geçmiş dosyalarınıza, uygulamalarınıza ve sitelerinize geri gitme şansı tanıyor.

Windows 10 Fall Creators Update ile gelen bir diğer yenilik ise OneDrive Files On-Demand sistemi. Buluta yüklediğiniz dosyalara cihazınızdaki depolama alanını kullanmadan erişim imkanı veren On-Demand, tüm dosyaları dosya gezgini içerisinde gösteriyor ve ihtiyaç duyulduğu anda hızlı erişim sunuyor. Buna ek olarak Story Remix isimli yeni video uygulamasıyla gelen güncelleme, yapay zeka destekli bu uygulama ile eklenen fotoğraf ve videolardan otomatik videolar oluşturabiliyor. Edge tarafında yapılan iyileştirmeler ile kullanıcıların favori internet sitelerini görev çubuğuna eklemesinin önünü aralayan Fall Creators Update, tam ekran moduyla tüm ekranı internet sitelerine ayırabiliyor. Windows 10 bilgisayarları stylus kalemler ve dokunma hareketleriyle daha iyi anlaşır hale getirdiği de söylenen güncelleme, dijital asistan Cortana üzerinden Android telefonlardaki bildirimleri anlık olarak masaüstünde gösterebiliyor.

Ses kontrol süreci çok daha iyi hale getirilen Windows 10 Fall Creators Update, görev yöneticisi içerisinde artık GPU yani ekran kartı kullanım detaylarını gösterebiliyor. Özellikle oyuncuların çok seveceği bu özellik, detaylara inmeyi sevenleri tatmin edecek bilgiler veriyor. Güncelleme ile artık kendi içerisinde birim çevirisi yapabilen işletim sistemi, destekli cihazlarda (tablet formunda kameralı) üç boyutlu objeleri gerçek ortamlara ekleyebiliyor.

Windows Mixed Reality destekli Windows 10 Fall Creators Update güncellemesinin lisanslı Windows 10 kullanıcıları için ücretsiz olduğunu belirtmekte fayda var.

VİDEO

https://www.youtube.com/watch?v=AXHGuC815d0