reklamı kapat

POPÜLER

Tormund Giantsbane, Robb Stark

Oberyn Martell, Sansa Stark

Daario Naharis, Daenerys Targaryen

Arya Stark, Jaime Lannister

Tyrion Lannister, Catelyn Stark

Joffrey Baratheon, Cersei Lannister

Jon Snow, Robert Baratheon

Melisandre, Nymeria Sand

Game of Thrones’un yeni sezon posterleri teorileri de beraberinde getiriyor [Galeri]

Game of Thrones için henüz geri sayım yapmaya başlamadık, sonuçta önümüzde koskoca bir mart ayı var ancak HBO dizinin o güne kadar sürekli olarak gündemde kalması için kafa karıştırıcı içerikler sunmaya devam ediyor. Açıkçası bu konuda başarılı olduğunu da söylemek mümkün.

Yeni sezonun en son yayınlanan kısa fragmanında Siyah ve Beyaz’ın Evi’nde Yüzsüz Adam’ların kimliklerini büründüğü odada daha önce dizide ölmüş olan karakterlerin yüzlerinin duvarda asılı olduğunu görmüş ve akılda kalan repliklerini dinlemiştik. Ancak fragmanın ilgi çekici yanı duvardaki yüzlerin sadece ölü karakterlerle sınırlandırılmamış olmasıydı. Öldü mü kaldı mı bilemediğimiz Jon Snow ile yaşayan karakterlere geçiş yapan fragmanda Daenerys, Sansa, Tyrion gibi hala yaşadığına emin olduğumuz karakterler de vardı. HBO bu fragmanın yarattığı kafa karışıklığını biraz daha artırmak istemiş olacak ki yeni sezon posterlerinde de karakterlerin duvardaki yüzlerini kullandı.

Tabii bu durum çeşitli tartışmaları da beraberinde getiriyor. Bir kısım izleyici yeni posterlerin bu sezonda gerçekleşebilecek yeni ölümlere bir ipucu niteliğinde olduğunu düşünüyor. Ancak genel olarak baktığımızda “Game of Thrones’un böyle bir ipucu vermeye gerçekten ihtiyacı var mı?” diye sorgulamadan edemiyoruz. Zira seriyle ilgili ilk etapta kabul edilmesi gereken gerçek kimsenin güvende olmadığı ve her an ölebileceği. Posterlerde tüm ana karakterlerin görünüyor olması da zaten böyle bir tahminin ne kadar kabaca yapılmış olduğunu gösteriyor. Bizim ise biraz farklı bir teorimiz var.

Bir önceki sezon “All men must die” mottosunu yürüten Game of Thrones, bu sezonda da Arya’nın yükselişiyle kulaklarda Valar Morghulis sözünü bol bol çınlatacak gibi görünüyor. Elbette ana karakterlerimizden bazıları ölüme çok yakın olabilir. Ancak bize göre posterin asıl amacı Jon Snow konusunda akılları karıştırmak. Fragmanı yazdığımız haberde de bahsetmiştik; Jon Snow fragmanın tam da ölülerin görüldüğü kısımdan yaşayanlar kısmına geçişdeki ara karakter olarak kullanılıyordu. Yani ne yaşıyor diyebiliyorduk ne de ölü. Bu posterler de önümüzdeki sezonun en merak edilen sorusunu cevaplamıyor bu sebeple. Gözleri kapalı halde bir kısmı ölü, bir kısmı yaşayan insanların bulunduğu fotoğraflarda herhangi geçmiş bilgiye sahip olmadan kimin ölü, kimin yaşıyor olduğunu anlayabilir misiniz?

Game of Thrones için üretilen teorilerin sonu gelmez elbette. Ancak hangi teorinin doğru olduğunu ancak 24 Nisan‘dan sonra öğrenebileceğiz.