reklamı kapat

POPÜLER

Geleceğin görüntü kalitesiyle tanışın; Samsung Q800T 8K QLED TV incelemesi

8K TEKNOLOJİSİ NE GİBİ AVANTAJLAR SUNUYOR?

7.680 ve 4.320 piksel çözünürlük sunan televizyon yaklaşık 33 milyon pikseli barındırıyor. 4K TV’lerden 4 kat, Full HD TV’lerden ise 16 kat daha yüksek çözünürlük sunan 8K çok daha gerçekçi televizyon deneyimine imkan tanıyor. Şu anda piyasadaki en yüksek çözünürlük değeri olan 8K ile görüntü performansındaki çıta en üst noktaya taşınıyor. 8K yeni bir teknoloji olduğu için şu anda 8K çözünürlüğe destek veren yayın sayısı çok az. YouTube üzerinde 8K çözünürlükte izlediğimiz videolarda televizyon sunduğu harikulade görüntü kalitesiyle bizi kendine hayran bıraktı.

8K yayınların sayısı şu anda fazla olmasa da Samsung Q800T, 8K AI Yükseltme teknolojisiyle dikkat çekiyor. Samsung’un geliştirdiği yapay zekalı ve makine öğrenmesi temeline dayanan AI Yükseltme teknolojisi  ve Quantum 8K işlemci, Full HD ve 4K çözünürlükteki videoları da 8K çözünürlüğe kavuşturuyor. Pek tabii gerçek 8K teknolojisindeki gibi bir deneyim olmasa da bu teknoloji gerçekten de çok iyi çalışıyor.

Televizyonun iddialı olduğu noktalardan biri de yansımaları engellemesi ve siyahlarda gösterdiği performans. Kullandığımız süre boyunca yansımaları engelleyen televizyon farklı açılardan da kayıpsız bir izleme deneyimi yaşattı. Sunduğu derin siyahlar sayesinde çok daha gerçekçi bir görüntü kalitesi elde ediliyor.

Samsung, 2020 model 8K QLED televizyonunda nesne izleme olarak adladnrıdığı yeni bir ses teknolojisi kullanıyor. Televizyonun üstünden, yanlarından ve alt kenarlarından gelen ses deneyimini de görüntü kalitesi kadar başarılı bulduk. Televizyon odayı dolduran düzeyde bir ses performansı vadediyor.