reklamı kapat

POPÜLER

Geleceğin otomobilleri birbiriyle konuşacak

Mercedes geleceğin otomobillerini üretmek adına adımlar atmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl tanıtmış olduğu F 015 adlı fütürustik modeli ile beraber dikkatleri üzerine çeken firma yeni sistemleri ile adından bir hayli söz ettirecek.

Geçtiğimiz yıl Tokyo’da Mercedes tarafından geleceğin otomobili olarak lanse edilen F015 konsept modelinin ardından aracın altyapısı ile ilgili yeni gelişmeler gelmeye devam ediyor. “İleriki süreçte otomobiller sadece bir yerden bir yere gitmek için bir araç olmaktan çıkacak. Hayatımızı çok daha kolay hale getirmek adına daha yetenekli olacaklar. Örneğin; çocuklarımızı okula bırakmak için zamanınız olmadığın aracınız sizin için bunu yapabilecek.” açıklaması bize küçük ipuçları veriyor aslında.

Gelecekte otomobillerin kendi dillerinde konuşacağını da açıklayan Dieter Zetsche, Mercedes ve Bosch‘un bir süredir araçların kendi aralarındaki iletişimi ile alakalı çalışmalar içinde olduğunu ve bu çalışmaların teorik kısmının geride kalındığını ve test aşamasında olduklarının bilgisini verdi. Sistemin çalışma mantığı şu anlık park yerleri ile sınırlı. Araçlar sensörleri aracılığıyla güzergah boyunca yolu analiz ediyor ve diğer araçların erişebilecekleri sisteme bilgileri aktarıyor. Diğer araçlar bu güzergah bilgileri doğrultusunda uygun rotayı belirliyor ve bu sayede park yerine daha hızlı erişiliyor.

Park yeri sisteminin bu projenin ilk aşaması olduğunu söyleden Zetsche, ileri süreçte araçların en verimli rotaya erişim sağlamalarının amaçlandığını söylüyor. İleriki süreçte yolcuların sağlık verilerinin de araç dahilinde analiz edileceğini, araç ambiyansının sürücüyü rahatlatmak adına çeşitli seçenekler sunacağı da alınan bilgiler arasında.

VİDEO