reklamı kapat

POPÜLER

Porsche 911 Gemballa Marsien

Marc Philipp Gemballa Marsien; Porsche 911’in araziye meydan okuyan bir “marslıya” dönüşümü [Video]

Birbirinden önemli üç ismi bir araya getiren Marc Philipp Gemballa Gemballa Marsien projesi, son nesil Porsche 911 Turbo S altyapısı üzerine hayata geçirilecek.

Binek modellerin Dakar Ralli’si konseptiyle bir araya getirildiği projelere bir efsanenin hakimiyeti uzun süre konuşulacak. Modifikasyon şirketi Gemballa‘nın birbirinden önemli isimleri ortak noktada toplayarak hayata geçirdiği Marsien, Porsche 911 Turbo S merkezinde geliştirilen enfes bir proje olarak karşımızda duruyor. Adını Fransızca “Marslı”dan alan Marc Philipp Gemballa Marsien, araziye uygun hale getirilen altyapı dinamikleri kadar performans verileriyle de kullanıcıları tatmin etme konusunda çok zorlanmayacak.

Marc Philipp Gemballa Marsien projesinden öne çıkanlar

Porsche’nin mekanik geliştiricilerinden birisi olarak zihinlerimizde yer edinen RUF, Marsien projesinde de enfes bir iş çıkartmış durumda. Aracın altyapı ve şasisi üzerinde yapılan dinamiklerine paralel olarak elden geçirilen altı silindirli motor yaklaşık 750 beygir güç ve 930 Nm’lik tork değerleriyle karşımıza çıkıyor. Bu motorla birlikte 0’dan 100’e hızlanmasını sadece 2,6 saniyede tamamlayabilen otomobilin erişebileceği maksimum sürat ise 330 km/s olarak teknik tabloya yansımış durumda. Bu değerleri yetersiz görenler için Stage 2 niteliğinde bir üst seviyede modifikasyon da sunuluyor. Bu geliştirme ile birlikte Marsien’in maksimum güç değeri 830 beygir sınırına dayanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dakar konseptinin temel niteliği olan altyapı elemanlarında ise KW Automotive’in imzası var. Tamamen projeye özel olarak geliştirilen süspansiyonlarla birlikte otomobilin yüksekliği 120 milimetreden 250 milimetreye yükseltiliyor. Elektronik olarak kontrol edilen sistem, sunulan Çakıl, Çamur ve Kum gibi sürüş modlarına göre kendini ayarlayarak tepki süresini ve karakterini sürüşe göre ayarlayabiliyor. Yine lastikler de yine asfalt dışı kullanım düşünülerek özel olarak tercih edilmiş durumda. Bunlarla birlikte egzoz tarafında Akrapovic imzası karşımıza çıkıyor. Titanyum alaşım sistem Marsien’in görünümü kadar sesiyle de dikkat çekmesinden sorumlu olacak. Pek çok donanım ve paket opsiyonuyla satın alınabilecek olan otomobil yurt dışında 495.000 euroluk başlangıç fiyatıyla alıcı bulacak. Merkezi olan 911 Turbo S’den neredeyse dört kat daha pahalı olan Marsien’in üretim adedi ise 40 ile sınırlı.