reklamı kapat

POPÜLER

George Martin, Game of Thrones’u DOS işletim sistemli bilgisayarda yazıyor (hala!)

Teknoloji 20 yıl öncesine göre fersah fersah gelişerek bize binlerce fonksiyonu yerine getiren cihazlar sunsa da, başımızı Facebook‘tan kaldıramıyoruz. Tabii böyle bir ortamda tez hazırlayanlardan öykü ve roman yazarlarına kadar sözlük işlemcileriyle haşır neşir olan pek çok kişi, sosyal medyanın ve internetteki binlerce kedi videosunun dikkatini dağıtmaması için çeşitli stratejiler geliştiriyor. Ancak belki de en güzel taktiği Game of Thrones serisinin dahi yazarı George R.R. Martin geliştirmiş.

Birkaç gün önce katıldığı Conan adlı talk şovda, yazılarını virüs saldırılarından nasıl koruduğuna ilişkin soruya yanıt veren Martin, pek çok yazarın çalışma şeklini etkileyebilecek sırrını da paylaşmış oldu. Virüslerden hiç korkmadığını belirten Martin, internette gezinmek ve e-postalarını takip etmek için normal bir bilgisayar kullandığını ancak iş yazı yazmaya gelince eski dostu DOS PC‘ye güvendiğini açıkladı.

Romanlarını dış dünyaya hiçbir bağlantısı olmayan DOS bilgisayarında, üstelik WordStar 4.0 kullanarak yazdığını söyleyen Martin şüphesiz büyük şaşkınlık yarattı. WordStar’ın her işini gördüğünü belirten Martin, modern sözcük işlemcilerde bulunan yazım kontrolünden çok bunalıyormuş, çünkü bu programlar kendi uydurduğu dünyadaki isim ve kelimeleri sürekli düzeltmeye çalışıyormuş.

Yazım düzeltme fonksiyonunun kapatılabildiğinden Martin’e kimse neden bahsetmemiş bilinmez, ancak bu yöntemin virüslere ve hacker’lara karşı çok güvenli olduğu tartışılmaz. Yine de Martin’in serideki her kitap arasında yıllarca beklemesinin nedeni WordStar’da kaydetmeyi unutup baştan yazdığı yüzlerce sayfa olabilir mi dersiniz?