reklamı kapat

POPÜLER

Google yeni Android kuralları

Google tarafından belirlenen yeni Android kuralları

Google, akıllı telefon geliştiricileri için yeni Android kuralları koyuyor. Google’ın servislerinden yararlanmak isteyen üreticilerin bu kurallara uymak “zorunlu”.

Gelişen teknolojilerle beraber akıllı telefonların edindiği yenilikler sonrası Google da Android kuralarında bazı değişikliğe gidiyor. Son dönemlerin en öne çıkarılan özelliklerinden biri biliyorsunuz ki hızlı şarj. Kendi hızlı şarj teknolojilerini tescilleyen ve kullanıcılara iddialı şekilde kısaltılmış şarj süreleri sunan şirketler; bu hızlı şarj teknolojisi için gerek kutu içinde gerek harici satılan özel adaptörler de geliştiriyor. Ancak bir de USB-C portunu kullanan açık hızlı şarj standardı USB Power Delivery (USB PD) bulunuyor. Bu tescilli hızlı şarj teknolojilerine sahip cihazlar çoğu zaman USB PD ile uyumlu olmayabiliyor. Bu da tüketiciyi o markanın belirli adaptörünü almak zorunda bırakıyor. Google da bunu değiştirerek USB PD uyumluluğunu mecbur kılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google tarafından “şiddetle önerilen” Android zorunlulukları

XDA Developers‘ın haberine göre Google’ın yayınladığı metinlerde çoğu zaman gereklilikler “şiddetle önerilirken” aslında öneri kelimesi orada kibar bir zorunluluk olarak yer alıyor. Üreticilerin Google’ın sunduğu teknik gereklilikleri karşılamaması durumunda firmanın aralarında Play Store’un da yer aldığı ön yüklü servisleri cihazlara dahil etmeme hakkı bulunuyor. 2019’la beraber gelecek tüm cihazlar için USB PD ise “mecburi” olarak belirtilmiş. Bu durumda kendi standartları üzerinde çalışan firmaların yeni cihazlarını diğer adaptörlerle de uyumlu bir hale getirmesi bekleniyor.

Bir diğer mecburi kılınan detay ise Google’ın Android 9 ile hayatımıza dahil ettiği Digital Denge özelliğinin tüm cihazlar için mecburi tutulması. Bunun yanı sıra ebeveyn kontrolü de yine cihazların sunması zorunlu özellikler arasında yer alıyor.

lginizi çekebilir

Google tarafından yapılan Android 10 değişimi