reklamı kapat

POPÜLER

Google’dan 1,1 milyar dolarlık HTC anlaşması [Son dakika]

21 Eylül 2017

Akıllı telefon pazarındaki rekabet, köklü isimlerin yarışta geri kalmasıyla sonuçlanınca milyar dolarlık anlaşmalar da kaçınılmaz oluyor. Son anlaşmayla beraber Google, HTC’nin mobil tarafının önemli bir kısmını kendi bünyesine kattığını duyurdu.

Android pazarının kendi içindeki şiddetli rekabet, Nokia ve Motorola gibi isimleri vurduktan sonra sıra belli ki HTC’ye geldi. Google’ın yaptığı resmi duyuruyla beraber HTC’nin mobil tarafının önemli bir kısmı artık Google çatısı altında. Bildiğiniz üzere Google 4 Ekim’de tanıtmak üzere olduğu ikinci telefonu Google Pixel 2 için geri sayımda. Pixel serisine de katkısı bulunan HTC ekibinin tamamen Google’a geçtiğiyse resmileşti. HTC’nin donanım ekibini bünyesine katan Google, kendi donanımını yaratmak adına da uzun vadede devasa bir yatırım yapmış oldu. Anlaşma için ödenen değerse 1,1 milyar dolar.


Google her ne kadar HTC’nin donanım tarafının büyük bir kısmını kendine katmış olsa da HTC faaliyetlerine devam edecek. New York Times‘da belirtilene göre şirketin hala 2 binden fazla çalışanı bulunuyor. Söz konusu anlaşmanın HTC’nin akıllı telefon ve sanal gerçeklik alanında inovasyonlarına devam edebilecek şekilde hazırlandığı belirtiliyor. Hatta 1,1 milyar dolarlık anlaşmanın ardından HTC’nin yeni bir amiral gemisi duyurusu hazırlığında olduğu belirtiliyor. Google’ın HTC içinde yaptığı “yetenek avı”ndan sonra HTC’nin geliştireceği yeni cihazları da açıkçası merakla bekliyoruz.

YORUMLAR