reklamı kapat

POPÜLER

google

Google’ın 20 yıllık değişimine şahit olun [Video]

İnternetin kullanımında büyük bir dönüm noktası olan Google tam 20 sene önce hayata geçirildi. Giderek hayatımızda daha büyük bir yer kaplayan, her alana girmek için çaba harcayan bu arama motoru aradan geçen zaman içinde nasıl değişti? 20 senelik süreç 1 dakikalık videoya sığdırıldı.

Geçmişi bir dakika içinde gözler önüne seren çalışma 4096 isimli bir YouTube kanalı tarafından hazırlandı. Animasyon tekniğinden yararlanan bu kanal teknoloji alanındaki önemli gelişmeleri oldukça kısa bir sürede gözler önüne sermesiyle tanınıyor. Sizlerle daha önce e YouTube, iOS ve Android gibi farklı örnekleri de paylaşmıştık. Şimdi sıra internet devi Google’a gelmiş gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Google’ın evrimi” videosu arama moturunun ilk görüntüsüyle başlıyor. 1998’de çözünürlük şimdiki kadar yüksek olmadığı için bu tasarımı oldukça ufak bir şekilde görüyoruz. İlk logo ve “internette ara” bölümü dikkat çekiyor. Ardından tasarım giderek değişmeye ve alıştığımız hale dönüşmeye başlıyor. “Kendimi şanslı hissediyorum” butonu da sağ alt köşeden el sallıyor. Farklı seçenekler ve özellikler eklendikçe ekran çözünürlüğü de artmaya başlıyor. Son olarak sesli aramaya yaptığımız formuna kavuşuyor. Tüm bu değişimi aşağıdaki videoda bulup seyredebilirsiniz.

Video