reklamı kapat

POPÜLER

Güncellenen tasarımı ve son teknoloji kokpitiyle 2018 Range Rover ve öne çıkan özellikleri [Video]

Sport’un ardından güncellenen son üye olan amiral gemisi, beklenen tüm parçaları kazandı.

Range Rover cephesinden üzerimize sıçratılan arazi çamurunun izi halen tazeliğini korurken, Sport‘un bir hafta sonrasında 2018 model yıllı seriler kendisini göstermeye devam ediyor. Velar ile başlayan değişim ağını Sport ile tamamlayan Land Rover beklediğimiz geliştirmelerle birlikte 2018 Range Rover’ın da tanıtımını gerçekleştirdi. Gerek tasarımı gerek donanımı gerekse motoruyla Sport ile büyük benzerlik göstereten yeni Range’in de en büyük değişimi kokpit bölümünde yer alıyor. Dış tarafında makyaj niteliğinde dokuşunların yapıldığı araçta hibrit seçenek de kullanıcıların tercih edebileceği opsiyonlar arasında.

Bildiğimiz gibi: Tasarım

Range Rover’ın dış bölümündeki fark edilebilir değişimler ön bölümde ızgaradan başlıyor. Ailenin tüm versiyonlarında olduğu gibi güncellenen formuyla çok daha modern bir yapıya kavuşan araçta laser LED ön ışıklandırma ve arka bölüm değişim kapsamında dikkat çekiyor. Aracın dış tasarımında ufak değişimler yapılmasının nedeniyse ünlü tasarımcı Gerry McGovern tarafından; “Range Rover müşterileri amiral gemisi niteliğindeki modelin çok fazla karakter değişimine gitmesini istemiyor. Sadece belirli dokunuşlarla daha iyi gözükmesi halihazırdaki ana talep.” şeklinde tanımlanıyor. Dış yapıda elden geçirilen son noktalarsa ön ve arka tamponlar. Aracın kaslı görünümünü güçlendiren bu parçalarla bildiğimiz Range Rover kimliği devamlılığını sürdürüyor.


Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi en büyük değişim “sarayın” içerisinde bizleri karşılıyor. Tamamen dijital olan ekranlarla donatılan kokpitte 12 inç‘lik yüksek çözünürlük sürücü ekranı ve 10 inç‘lik multimedya ekran, Velar’dan aldıkları övgüleri ailenin öncü modelinde de sürdürmeye devam edecek. Arka tarafta seyahat eden yolcular için de televizyon niteliğinde ekranların kullanıldığı içeride; USB, HDMI ve 12-volt için on yediyi bulan bağlantı noktası, sekiz cihaza kadar 4G Wi-Fi hotspot desteği gibi önemli parçalar yer alıyor. Revize kapsamında ön koltukları da elden geçiren Range Rover ekibi 24 farklı şekilde ayarlanabilen bu koltuklarla birlikte seyahat kalitesinin önemli oranda arttığının altını çiziyor. Isıtma, soğutma ve masaj gibi desteklere de sahip olan bu koltukların, sunulan yeni mobil uygulama üzerinden katlama işlevine kadar kontrol edilebildiğini de belirtmekte fayda var.

Aynanın yansıması: Motor

SVAutobiography versiyonunda yer alan 5.0 litrelik V8 motorunun geliştirilmiş haliyle yer aldığı motor seçeneklerinin tepesindeki değerler 565 PS güç ve 700 Nm tork olarak karşımıza çıkıyor. Yapılan geliştirmenin ardından 0’dan 100’e hızlanmasını en iyi şekilde 5,1 saniyede tamamlayabilen Range Rover’ın hibrit versiyonundaysa bu değer 6,4 saniye. 2.0 litrelik dört silindirli benzinli ve elektrik motor kombinasyonuyla hayata geçirilen hibrit model 404 PS güç ve 640 Nm tork değeriyle maksimum 220 km/s hıza ulaşabiliyor. Bu versiyon da Sport’ta olduğu gibi tamamen elektrikli modda 51 kilometre yol kat edebilirken bataryalar 2 saat 45 dakikada dolu hale gelebiliyor. 2018’den itibaren satışlarına başlanacak olan yeni Range Rover’ın hibrit versiyonu 2019’da sokaklarda olacak..

VİDEO

VİDEO