reklamı kapat

POPÜLER

Harry Potter serisi sekizinci kitapla maceraya devam ediyor

Tozlu raflardan kitapları çıkarıp şöyle bir göz gezdirme vakti geldi. Çünkü Harry Potter‘ın hikayesi kaldığı yerden devam ediyor ve evet bunca zaman geçmiş olsa da hayranların içindeki sevgi ilk günkü gibi.

Harry Potter hayranları uzun süredir J.K. Rowling‘e sekizinci bir kitap için yalvarıyor ve bunun ne harika bir fikir olduğunu defalarca dile getiriyordu. Başka kitaplar yazmasına karşın Harry Potter dünyasından pek de kopamayan Rowling İngiltere’de gerçekleşecek bir tiyatro oyunuyla hayranlara en azından Harry Potter’ın dönüşünü müjdelediğinde ise bir kitabın bunu izleyeceği çok barizdi. Sonunda o beklenen açıklama geldi. Harry Potter and the Cursed Child oyununun senaryosu 31 Temmuz 2016‘da -ki 31 Temmuz aynı zamanda Harry Potter’ın doğum günü- yayınlanacak. Kitabı hem dijital hem de basılı olarak almak da mümkün olacak.

Hayranların bu haberle heyecanlanmadan önce derin bir nefes alması gerektiğine inanıyoruz. Zira Cursed Child tiyatro oyununun metninden oluşturulmuş bir kitap. Yani beklediğiniz o Harry Potter tadını alamayabilirsiniz. Hatta romanlaştırılmamış, Shakespeare’in oyunları gibi basılmış bir kitapla karşılaşma ihtimali bir hayli yüksek. Ancak elbette bu bir Harry Potter hayranı için çok da dert değil ancak biz yine de uyarımızı yapalım. Gelelim kitabın konusuna. Kitap, Ölüm Yadigarları‘nın sonunda yer alan “19 yıl sonra” bölümünün devamını konu alıyor. Yani eğer James, Lily ve Snape’in yer aldığı bir ön hikaye bekliyorsanız bu gerçekleşmeyecek.

Harry Potter’ın Voldemort’u yendikten sonra Ginny ile evlenip çoluk çocuğa karışması ve akabinde Sihir Bakanlığı’nda seherbaz olarak çalışmaya başlamasıyla her şeyi geride bıraktığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. En küçük oğlu Albus Severus Potter‘ın Hogwarts’a başlaması ve Harry Potter’ın oğlu olması omuzlarına büyük bir yük bindirmektedir. Harry Potter bir türlü kurtulamadığı geçmişiyle boğuşurken, oğluyla beraber kötülüğün bazen hiç beklenmedik yerlerden çıkıp geldiğini öğrenir.

Harry Potter ve oğlunun maceraları şeklinde de özetleyebileceğimiz Harry Potter and the Cursed Child oyununda Harry, Hermione ve Ron’u oynayacak oyuncular da elbette çoktan seçildi. Harry Potter’ı Jamie Parker, Ron Weasley’i Paul Thornley, Hermione Granger’ı ise tartışmaların odak noktası olan siyahi oyuncu Noma Dumezweni canlandıracak. 30 Temmuz‘da sergilenecek oyundan hemen sonra çıkacak olan kitabı 15 dolar‘a dijital olarak da satın alabilirsiniz.