reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Facebook, Harry Potter’ın 20. yıl dönümünde büyüyü ayağımıza getiriyor

Harry Potter ve onun büyü dolu dünyası bir döneme damgasını vurdu. Hem kitapları hem de filmleriyle adından fazlaca söz ettiren bu seri hayatımıza gireli tam 20 sene oluyor. Facebook bu önemli yıl dönümünü büyüyü ana sayfamıza getirerek kutluyor.

J.K.Rowling‘in kaleme aldığı Harry Potter serisi Harry Potter ve Felsefe Taşı kitabı ile başladı. Şimdinin çok sevilen karakterlerini tanımamıza vesile olan kitap yurt dışında 26 Haziran 1997‘de piyasaya sürülmüştü. Yani büyülü maceranın başlaması üzeriden tam 20 sene geçti. Bu önemli tarih dünyanın dört bir yanında Harry Potter sevenler tarafından coşkuyla kutlanıyor. Facebook da bu kutlamalardan eksik kalmıyor.

Büyüyü Facebook ana sayfasınıza getirebilmek için Harry Potter, Slytherin, Gryffindor, Ravenclaw veya Hufflepuff kelimelerini bir gönderi ya da yorumda kullanmanız gerekiyor. Doğru kullanımı yaptığınızda kelimeler renkleniyor. Örneğin Gryffindor kırmızı, Slytherin ise yeşil renkte çıkıyor. Kelimelerin üzerine bastığınızda ise ekranın bir köşesinden uzanan asayı görüyorsunuz. Bir anda ekranı rengarenk bir büyü kaplıyor.

Öte yandan h-o-g-w-a-r-t-s.com ibaresini bir gönderi veya yorumda kullandığınızda Facebook sizi otomatik olarak Hogwarts’taki dört gruptan birine atıyor. Böylece Harry Potter dünyasında hangi eve ait olduğunuzu hızlıca öğrenebiliyorsunuz.