reklamı kapat

POPÜLER

Hem tablet hem dizüstü

Sony VAIO Duo 11

SONY VAIO DUO 11

VAIO DUO 11 DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR TABLET BİLGİSAYARLARIN NADİDE BİR ÖRNEĞİ. YAYGIN MODELLERE İNAT SONY, KAYARAK AÇILAN, MİNİK KLAVYELİ 11 İNÇLİK TABLET BİLGİSAYARIYLA İDDİALI BİR GİRİŞ YAPTI PİYASAYA

Bu iddianın temelinde tabii ki öncelikle Sony tecrübesi yer alıyor. Sony, VAIO bilgisayarlarıyla, performansı, kasaları, tasarımı, yenilikleriyle hep önde olmuş bir marka. Windows 8 yapbozunun en önemli parçası olan dokunmatik ekran desteğini ise diğerlerinden farklı bir şekilde değerlendirmeye karar vererek bir mekanizma üzerinde hareketli ekranlı tasarımı kullanıcılara sunuyor.

KLAVYENİN KALANI NEREDE?
Sony VAIO Duo 11’in belki de en büyük artısı performansı. Intel Core i5 işlemcisi, SSD hafızası, Full HD ekranı ve 4 GB’lık RAM’den meydana gelen donanımıyla canavar gibi çalışan VAIO Duo 11, hizmette sınır tanımıyor. Ancak maalesef çalışmasını gürül gürül fan sesi eşliğinde devam ettiriyor. Kafayı buna takarsanız rahatsızlık duyabilirsiniz. Full HD ekran her zaman için ilk tercihlerimiz arasında yer alır yalnız çözünürlük, 11 inçlik ekranda çalışırken zorlayıcı olabiliyor. Ama oyun oynarken ya da bir şeyler izlerken detaylı görüntülerin keyfi de hiçbir şeye değişilmiyor doğrusu. O yüzden Full HD ekrandan memnunuz. Rahatsız olduğunuz zaman çözünürlüğü aşağı çekme imkanınız var. HDMI ve VGA çıkışı bulunan tablet bilgisayarın bağlantı seçeneklerinin yeterli geleceğini düşünüyoruz. SD kart okuyucu, Bluetooth, Ethernet ve USB 3.0 arayüzlerine sahip VAIO Duo 11, tüm bu bağlantıları gövdenin klavyeli olan kısmı üzerinde kullanmaya izin veriyor. Ekranı, kayarak hareket eden bir mekanizmayla gövdeye bağlı. Tablet bilgisayar açık durumdayken ekran, klavyenin yarısını kaplıyormuş gibi görünüyor. Klavye için dar bir alan kalmış tabii. Ancak alanın geniş olmaması klavyenin kullanışsız olduğu anlamı taşımıyor. Aksine klavye tuşları gayet iyi tepki veriyor; üzerinde yazması rahat. Sadece kısıtlı alanda touchpad’e yer kalmamış. Sony, bunun yerine klavye tuşlarının arasına minicik bir iztopu koymuş. Fare tuşları da klavyenin bitimindeki yerini almış. Kullanışlı demek zor. Zaten bilgisayar başındayken dokunmatik ekranı, iztopuna yeğlersiniz.

DOKUNMATİK Mİ DEDİN?
VAIO Duo 11’de bir de ekran kalemi var. Aslında Windows 8’den, yaklaşık iki senedir, “dokunmatik kullanıma uygun işletim sistemi” olarak bahsediyoruz; biz de geri kalan herkes de. Microsoft da bu konuyu özellikle vurguluyor ve reklamını yapıyor. Ama işletim sistemi piyasaya çıkıp da uzun uzun kullanma şansı bulduğumuzda fark ettik ki Microsoft, bu işletim sisteminin masaüstü kısmına, karolardan oluşan tablet arayüzüne gösterdiği özeni göstermemiş gibi. Yani pencereleri kapatma, yeniden boyutlandırma, masaüstü tarayıcılardaki üst menüleri, ileri-geri butonlarını, kaydırma çubuklarını ve seçim butonları kullanma gibi masaüstü deneyimine ait pek çok şey “dokunmatik”liğe uyumluluktan nasibini almamış şeyler. Bu durumda da ya Fare ya da stylus kalem kullanma ihtiyacı ortaya çıkıyor. Neyse ki VAIO Duo 11’in kalemi var. Tablet bilgisayarın kalemi, eğlence için de iş için de çok işe yarıyor. Yani parmaklarınızla uğraşıp da denk getiremediğimiz düğme, menü, seçenek için kalem hayat kurtarıyor. Hem de çizim uygulamaları indirerek eğlence için de kullanabilirsiniz. Tablet bilgisayar üzerinde kalem için bir yuva yok; kalemin kaybolma tehlikesi var. Sony’nin kendine ait bir yazılımı var. Not alma uygulaması gibi çalışan Note Anytime for VAIO, el yazısını metne dönüştüren, şekillerle not almanıza izin veren, çok fonksiyonlu bir uygulama. Not almak istediğinizde ekranı tek hareketle yatay pozisyona getirip tablet ekranına yazı yazabilirsiniz. Uygulama çok güzel tasarlanmış.

SONY’NİN KONTROL TUŞLARIYLA İMTİHANI
Konu başlığımız tablet bilgisayarlar olunca, bu cihazları hem bilgisayar hem de tablet olarak ayrı ayrı değerlendirmek gerekiyor. Çünkü birinden diğerine dönüşürken tablet bilgisayarlar kullanım kolaylığını yitiriyorsa hiç dönüşmesin daha iyi. VAIO Duo 11, dizüstü bilgisayar formundayken eksiksiz performans sunuyor. Klavye hakimiyeti güzel, bağlantı seçenekleri yeterli, ekran ve ekranın görüş açısı çok iyi. Sony VAIO Duo 11, övülmeyi hak ediyor. Tablete dönüştüğünde kullanışlılığının ne kadarını koruyabiliyor peki? Öncelikle VAIO Duo 11’in ufak bir ağırlık problemi olduğunu söyleyerek başlayalım. Kimse 1,3 kilogramlık bir tablet kullanmak istemez. Ama kimse de hafifliği yüzünden tercih ettiği tabletinde VAIO Duo 11’in performansını bulamaz. Bir dizüstü bilgisayar için normal sayılabilecek bir ağırlık olsa da 1,3 kilogramlık ağırlık, 11,6 inçlik bir tablet için anormal. Taşınabilirlik için eksi puan. Öte yandan VAIO Duo 11’in ses kontrol düğmeleri, açıp kapama ve tuş kilidi tuşu çok ulaşılmaz bir yerde; ulaşılsa bile rahatça kullanılamaz bir durumda ki tablet kullanırken ihtiyaç duyduğumuz tuşlar sadece ses tuşları ve tuş kilidi. Tuşlar Duo 11’i yatay olarak tuttuğunuzda gövdenin önünde, alt kısımda kalıyor. Çok sığ oldukları için hem yerlerini bulmak zor hem de basmak. Dikkat edilmesi gerekirdi. Aniden ses kısmak gerekirse kısamayacak ve büyük ihtimalle etrafınızdakiler tarafından ayıplanacaksınız. VAIO Duo 11’in bağlantı noktaları, cihaz tablete dönüştüğünde, uygun yerlerde kalıyor. USB 3.0, microSD kart ve kulaklık girişleriyle HDMI ve VGA çıkışları kısa kenarlarda; Ethernet ve güç adaptörü girişi ise uzun kenarda kalıyor. NFC ile içerik aktarımına izin veren tablet bilgisayar, NFC’li diğer cihazı arka yüzüne dokundurmanızla çalışıyor. Bağlanılabilirlik, taşınabilirlik, ekran kalitesi ve kontrol düğmeleri yönünden VAIO Duo 11’i değerlendirdik. Bunların dışında kalan her şey için kısaca Sony VAIO kalitesi diyelim.

OLMUŞ MU OLMAMIŞ MI?
Klavyeden ayrılmayı değil de kayarak klavyenin üzerine kapanmayı seçtiği için VAIO Duo 11, ağırlığından kurtulamıyor ve tablet olarak kullanılabilmek için fazla ağır oluyor. Ona “ultra taşınabilir” kontenjanından yer açılmalı ve öyle görülmeli. Sizin için önemli olanlar ve olmayanlar diye bir artı eksi hesabı yapmaya başlayın.
Sony VAIO Duo 11

Kayarak açılan sistem ilgi çekici. Fazla güç sarf etmeye gerek yok; mekanizma kolayca harekete geçiyor.

Sony VAIO Duo 11

Note Anytime for VAIO, ince düşünülüp düzenlenmiş, çok çeşitli kullanım alanlarına sahip bir uygulama.

KRİTİK ÖZELLİKLER

Ekran
• 11,6 inç, 1920×1080 piksel
İşlemci
• Intel Core i5-3317U @ 1,70 GHz
Ağırlık
• 1,3 kg

ARTI-EKSİ

+ Yüksek performans, ekran çok başarılı, kalemle kullanım avantaj
Tabletlere göre hantal kalıyor

SON KARAR

VAIO Duo 11’i sadece dizüstü bilgisayar olarak görürseniz her şey olması gerektiği gibi. Tablete dönüşebilen bir dizüstü bilgisayar olarak görürseniz, yine her şey normal. Ancak bir tablet olarak düşünüldüğünde bu cihazın avantajları dezavantaja dönüşüyor.