reklamı kapat

POPÜLER

Hem tablet hem dizüstü

HP ENVY x2

HP ENVY X2

AYRILABİLİR KLAVYELİ TABLET BİLGİSAYARLAR KULLANIM KOLAYLIĞI YARIŞINDA ÖN SIRALARDA SEYREDERKEN, HP DE YERİNİ AYIRTIYOR. ÖTE YANDAN AYRILAN KLAVYE ÜNİTESİNDEKİ EK BATARYA GÜNÜ KURTARIYOR

HP ENVY x2 üzerinde de Acer W510’da olduğu gibi Clover Trail platformlu Intel Atom işlemci bulunuyor. Intel Atom Z2760, düşük enerji tüketimli bir mobil işlemci. Dolayısıyla batarya ömrünün uzun tutulabilmesi gibi bir avantajın yanında performansının diğer tablet bilgisayarlarla rekabet edememesi gibi bir dezavantajı var. Neye ihtiyaç duyduğunuza karar verip seçiminizi öyle yaparsanız HP ENVY x2’yi satın aldıktan sonra pişman olmazsınız. Onun bir performans cihazı olmadığını; günlük sıradan işler için kullanabileceğinizi; film izleyip sosyal ağlarda vakit geçirip, sürekli yanınızda taşıyarak tablet bilgisayarınızla uzun saatler geçirebileceğinizi aklınızdan çıkarmazsanız ortada sorun da kalmaz. Çünkü Intel Atom Z2760 işlemci, çoklu görevleri yerine getirmeye çalışırken takılıp kalabiliyor ve hızlı tepkiler vermekte zorlanıyor. Tarayıcının çalışma hızını bile yetersiz bulacağınız anlar olabilir. Beklentileri düşük tutmalısınız. HP ENVY x2, ayrılır klavyeli modellerden. Sunduğu bu kolay kullanımla tabii ki dönüştürülebilir tablet bilgisayarlar arasında yarışa biraz önden başlamış oluyor. Ayrılabilir klavyeli modellerin hepsinin ikinci bir bataryası olmayabiliyor. Ancak HP ENVY x2, klavye ünitesiyle ekstra pil ömrüne kavuşan tablet bilgisayarlardan biri.

KENDİNİ BİLEN TABLET
HP ENVY x2’nin klavyeli dock kısmında kalan hareketli menteşe, ekranı dişlilerle tutuyor. Cihaz, dizüstü bilgisayar formundayken bu menteşenin ikinci bir görevi daha var. Üzerindeki çıkıntılı parça sayesinde klavye bölümü hafif eğimli hale geliyor. Yazı yazmak için daha ergonomik gibi görünüyor. Öyle de gerçekten ama tek başına bu eğim yeterli olmuyor. Klavyenin tuşları yazı yazmayı zorlaştırıyor. Tuşların sertliği yetersiz. Çok hafifler ve çok hata yapmanıza sebep oluyorlar. Yani çoklu görev performansı ilk eksiyse ikincisi de klavye tuşları. Aklımızda tutalım ve devam edelim. Klavyeden artan alanda touchpad var. Beş noktaya kadar dokunmayı desteleyen tabletin ekranının yerine touchpad’i kullanabilirsiniz. Alanın üzerinde sol üst köşede minik bir dikdörtgen var. Bu dikdörtgene çift tıklarsanız touchpad alanı devreye giriyor ya da devre dışı kalıyor. HP’ye özel şeylerden biri. Açık gri, mat alüminyum kasası ENVY x2’ye estetik bir görünüm kazandırmış. Hem yalnızca tabletken hem de dizüstü bilgisayar formundayken HP ENVY x2 göze hoş görünüyor.

KLAVYEYİ YANIMA ALSAM MI?
HP’nin bağlantı noktalarıyla ilgili bir iyi bir kötü haberimiz var. Önce kötü haber, microSD kart hariç tüm giriş ve çıkışlar tablet üzerinde değil klavye ünitesi üzerinde yer alıyor. İyi haberse üzerindeki HDMI çıkışını kullanmak için dönüştürücüye ihtiyaç duymayacak olmanız. Cihazın sol yanında tam boy bir HDMI çıkışı, bir USB 2.0 ve mikrofon/kulaklık girişi bulunuyor. Sağ yanda ise güç girişi, ikinci USB 2.0 girişi ve SD kart girişi var. Adaptörsüz kullanabileceğiniz microSD kart girişi ise ekran üzerinde alt kısımda yer alıyor. ENVY x2’nin ekranı çoğunluğa uyuyor: 11,6 inç büyüklüğünde 1336×768 piksellik ekran beş noktalı dokunmatik özellikli. Eğer piyano ya da başka bir enstrüman uygulaması indirip senfoniler yaratmayı planlıyorsanız on parmağınızla birden tuşlara basmak için uygun tabletin bu olmadığını söylemeliyiz. Belki de çizim, boyama gibi çocukların vakit geçireceği uygulamalar için bir eksiklik sayılabilir, o kadar. HP ENVY x2’nin klavyesiyle beraber ağırlığı 1,41 kg; yalnız tabletin ağırlığı ise 680 gram. Bu sayfalarda yer verdiğimiz dönüştürülebilir tablet bilgisayarların çoğunun yarı ağırlığında. Ancak ona rağmen “eksiksiz” olmasına bağlantı noktalarının yetersiz oluşu engel oluyor. Ekran, klavye ünitesinden çıkarıldığında iki USB 2.0 girişi ve HDMI çıkışı bu ünitenin üzerinde kalıyor. Tabletin üzerinde sadece microSD kart okuyucunun girişi kalıyor ve tabii bir de kulaklık/mikrofon girişi. Karşılaştırma yapmak için klavyesi ayrılabilen diğer iki örneği hatırlayalım: Samsung’un ve Acer’ın tablet bilgisayarlarında, HDMI ve USB gibi son kullanıcının en fazla arayacağı bağlantıların, tablet klavyeden ayrıldığında tablet üzerinde kaldığını görüyoruz. HP’de klavyeyi geride bırakıp, tabletle yolunuza devam etmek istediğinizde bahsi geçen diğer şeyleri de geride bırakmak zorundasınız.

İNCE VE HAFİF
Tablete dönüştürüp de HDMI’sız, USB girişsiz kullanmaya başladığımız ENVY x2 tablet bilgisayarımızla vakit geçirmeye devam ediyoruz. Cihazın açma kapama ve tuş kilidi düğmesi tabletin arka kısmında, yüzeyle aynı seviyede bulunan bir tuş. Ses kontrol tuşları da aynı şekilde tasarlanmış ve tuş kilidinin hemen karşısına konumlandırılmış. Kullanırken zorluk çıkartmıyorlar ancak ilk anda “bu bilgisayarı nasıl açacağız” diye de aranmadık değil. Kasanın dışına bakmak aklımıza gelmedi açıkçası. Diğerleri gibi klavyenin etrafında, ekran panelinin kenarlarında arayıp da bulamayınca çaresizce sağa sola, öne arkaya bakarken tesadüfen bulduk diyebiliriz. Buradaki rakiplerinin tam arasında duruyor ENVY x2: Acer W510’un sadece tablet ağırlığı 580 gram. Samsung’un ise 888 gram. HP ENVY x2, 680 gramlık ağırlıkla ikisinin arasında ve normal bir seviyede. Tablet olarak kullanmak isteyeceğiniz bir ekran büyüklüğü ve ağırlık sunuyor. 11,6 inç aslında hiç de küçük bir ölçü değil ama ENVY x2 hafif ve incecik olduğu için aradaki fark kapanıyor. ENVY x2’nin pil ömrü, klavyesiyle beraber yedi saate kadar çıkıyor. Bu çok zorlanmış bir kullanımın sonucunda elde ettiğimiz bir sonuç tabii; daha sıradan günlerde, daha az zorlayarak kullanacağınız için bu sürenin biraz daha uzaması mümkün. Stylus kalem ya da bağlantı dönüştürücüsü gibi ekstra bir donanıma sahip olmayan ENVY x2 ile gece, yatmadan önce oyalanırken klavyesini fazla seri kullanmak mümkün değil çünkü klavyede arka aydınlatma bulunmuyor. Sanal klavyeyle gayet tabii idare edebilirsiniz. Sadece dizüstü bilgisayar olarak kullanırken hızlı yazmak için klavyeye ihtiyacınız olacağı zamanlar için minik bir uyarı yapmak istedik.
HP ENVY x2

Açık gri renkli mat alüminyum kasa, HP ENVY x2’ye hoş bir görünüm kazandırıyor.

HP ENVY x2

Ekranın klavyeyle birleştiği yerde cihaza hafif eğim kazandıran bir çıkıntı var.

KRİTİK ÖZELLİKLER

Ekran
• 11,6 inç, 1366×768 piksel
İşlemci
• Intel Atom Z2760 @1,80 GHz
Ağırlık
• 680 gram (tablet); 1,4 kg (klavyeyle beraber)

ARTI-EKSİ

+ Hoş tasarım, yalnız tablet ağırlığı ideal, tam HDMI çıkışı
Intel mobil işlemci yüzünden performans düşüklüğü, duraksama, geç tepki verme yaşanabiliyor

SON KARAR

ENVY x2 iki arada bir derede kalmayıp gerçekten tablete dönüşebildiği için işini iyi yapıyor. Ama sağlam bir dizüstü bilgisayar olabilmek için çok temel eksikleri var o yüzden de kullanıcısı zamanının yüzde 80’inde onu klavyesiz olarak kullanacaktır.