reklamı kapat

POPÜLER

Hem tablet hem dizüstü

Acer ICONIA W510

ACER ICONIA W510

EĞER DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR TABLET BİLGİSAYARLARDA BİR ANA AKIM ANLAYIŞ VARSA; TAKILIP ÇIKARILABİLİR KLAVYELİ MODELLERİ BU AKIMA DAHİL EDEBİLİRİZ. ACER DA ANA AKIMDA KALMAYI TERCİH ETMİŞ

Acer’ın 10 inçlik tablet bilgisayarında Intel’in Clover Trail platformuna rastlıyoruz. Intel Atom Z2760 işlemcisiyle W510, piyasadaki ARM’li cihazlarla rekabete girmek isteyen bir mobil işlemci. Bildiğiniz gibi Intel, Atom işlemcileriyle; piyasadaki iOS, Android ve Windows RT’li tabletlerle ve onların güç verimliliğindeki yeterliliğiyle rekabet halinde. ARM’li, az enerji tüketen, uzun bekleme sürelerine sahip tabletlere kafa tutarken bir yandan da x86 mimarili olması ve masaüstü Windows yazılımlarını yüklemeye izin vermesi sayesinde avantaj yakalamaya çalışıyor. Kısaca ifade edelim: Intel Core işlemciler yüksek fiyat seviyesinde seyreden, dizüstü bilgisayar ve Ultrabook’larla kullanılır işlemcilerken, Intel Atom tabanlı olanlar düşük fiyatlı, ARM’li ürünlerin kalabalığında kendine yer açan, tablet bilgisayar, netbook gibi ürün gruplarında kullanılan bir mobil işlemci. Windows 8 işletim sistemli Acer ICONIA W510 da bu rekabete dahil edilen ürünlerden biri.

İŞİ BİLEN ACER
Takılıp çıkarılabilir klavyeli modeller, dönüştürülebilir tablet bilgisayarlar arasındaki en yaygın cihazlar olarak dikkat çekiyor. Kimseyi yormadan, keşfetmek zorunda bırakmadan, zorlanmadan kullanılabilen klavyesi ayrılabilir modeller sanıyoruz ki son kullanıcının da en çok tercih ettiği modellerin başında geliyor. Acer ICONIA W510 da klavyesi çıkan modellerden. Yani ana akıma dahil. 1366×768 piksel çözünürlüğünde bir ekranı; ekranını klavye, touchpad, ekstra bir USB girişi ve ek bataryaya kavuşturan bir dock’u bulunuyor. Dock’un özelliği 295 derece açıya kadar geriye yatırılabilen bir menteşesinin olması. Dişlerle tableti tutan menteşe sert ve dayanıklı bir imaj çiziyor. Zaten gövdenin geri kalanından farklı bir malzeme ve renkle ayrılıyor. Acer Aspire S7, teste geldiğinde güzelliğiyle tüm ekibi etkilemiş, büyük beğeni kazanmış bir Ultrabook’tu. ICONIA W510 da o narin cihazı hatırlatır bir tasarımda aslında ama itiraf etmeliyiz ki insana onun kalitesini hissettirmiyor. O kadar karizmatik de değil. Ekranın çerçevesi beyaz renkli. Arkası ve klavyeli parçanın tamamı gümüş renkli fırçalanmış alüminyum görünümünde.

NASIL BİR TABLET?
Eğlenceye ağırlık veren bir tablet. Clover Trail platformu performans odaklı cihazlar için değil, enerji sarfiyatının az olduğu yani kullanıcı için mobilitenin önemli olduğu koşullarda kullanılan bir platform. Performanstan yana daha ağır basmasını isterseniz o zaman Intel Core işlemcili modellere yönelmenizi tavsiye ederiz. Ekran, sıradan. 1080p videodan aşağısını izlemiyorum demiyorsanız ekrandan yana probleminiz olmaz. Takılma, duraklama gibi aksaklıklarla karşılaşırsanız, Atom işlemciyi fazla zorlamaya başlamışsınız demektir. Örneğin bir PC oyunu yükleyip oynamak istediğinizde tablet bilgisayarın zorlandığını fark edeceksiniz. Birkaç defa bazı işlemleri bitiremediğimiz ve bilgisayarı baştan başlatmak zorunda kaldığımız oldu. Uygulama indirip yüklerken arada sırada bilgisayarın donup kaldığı da oluyor. Çoklu görevlerde ve performansta beklentinizi yüksek tutmamanız gerekiyor. Müzik dinlemek, film izlemek, Microsoft’un uygulama mağazasından üçüncü parti uygulamalarla vakit geçirmek, internette sörf yapmak, yazmak çizmek, günlük aktiviteleriniz arasında olacak. Pil ömrünün uzunluğunu göz önünde bulundurduğumuzda W510, tavsiye edilebilir bir tablet oluyor. Sadece tabletin tek başına pil ömrü 8 buçuk saat kadar. Klavyeyi ekrana takıp ekstra bataryayla birleşince 14-15 saati buluyor. NFC, Wi-Fi, Bluetooth bağlantı özellikleri arasında. MicroSD kart ve micro-USB girişi bulunan tabletin micro-HDMI çıkışı da bulunuyor. Son tüketicinin sevdiği hareketler bunlar. Tüm bu bağlantı noktaları, klavyeden ayrıldığında tabletin üzerinde kalıyor. Klavyeli dock üzerinde sadece normal boyutta bir USB girişi var. Düğme ve kontrollerin kullanılabilirliğine baktığımızda son kullanıcı tarafında oluşan olumlu havanın devam ettiğini görüyoruz. Tableti yatay şekilde tutarken tuş kilidi, kulaklık girişi ve ekran döndürme kilidi tepede kalıyor. Ses kontrol tuşlarıyla diğer giriş çıkışlar sağ yanda. Düğmeleri el yordamıyla bulmak kolay; işaret parmağıyla fazla bastırmak zorunda kalmadan kullanabileceğiniz yumuşaklıkta. 8 megapiksellik kamera için de sıradan tanımlamasını yapabiliriz. Herhangi bir özel durum yok. Beş parmağınızla birden ekrana dokunursanız medya merkezi açılıyor. Videolar, fotoğraflar, dokümanlar, favori uygulamalarınız ve bilgisayarla ilgili hızlı ayarlara o şekilde açılan menüden ulaşabilirsiniz. Çok kullanışlı. 10 puan.

NASIL BİR DİZÜSTÜ?
Performans odaklı olmayışı, onu kötü bir bilgisayar yapmaz. Ancak kullanıcının neye ihtiyacı olduğunu bilmeden alışveriş yapması onu bilinçsiz kullanıcı yapar. Intel Atom Z2760 işlemci 1,80 GHz hızında çalışıyor. 2 GB’lık DDR2 RAM, 64 GB’lık bellek kapasitesi sunan tablet bilgisayar beş parmağa kadar dokunmayı destekliyor. 10,1 inç ekranlı bir cihaz olduğu için klavyeye dar bir alan kalıyor. Tuşlar yüzünden değil ama klavyenin darlığı yüzünden yazmakta zorluk çekebilirsiniz belki. Biz kullanırken bir süre sonra duruma alıştık. Medya ve eğlence odaklı bir tablet bilgisayar olan W510, fazla ısınıyor. Özellikle şarj olurken kullandığınızda (biraz da zorladığınızda) ekranın arka tarafı çok yüksek derecelere çıkabiliyor. Bir dizüstü bilgisayar olarak kullanırken klavyenin içinde donanıma ait herhangi bir parça bulunmadığı için W510’un ısındığını hissetmeyeceksiniz ancak dock’undan söküp de tablet moduna geçtiğinizde cihazın sağ yanında gittikçe artan sıcaklık kullanımı etkileyebilir. Intel Atom işlemci, performansı ve enerji sarfiyatını dengelemeyi başarırken pek çok mobil cihazda karşımıza çıkan aşırı ısınma problemini burada da görüyoruz. Multimedya ve benzeri hafif işler için kullanmanız gereken ICONIA W510, fişe takılıyken kullanmak istemeyeceğiniz bir tablet. Çok hafif olması ve uzun pil ömrü onu uzun yolculuklar için ideal bir Windows 8’li tablet bilgisayar yapıyor.
Acer ICONIA W510

ICONIA W510’un 10,1 inçlik ekranı 1366×768 piksellik çözünürlük sunuyor.

Acer ICONIA W510

Klavyesi ayrılan tablet bilgisayar taşınabilirlikte öne geçiyor. Acer’ın klavyesiz ağırlığı 580 gram.

KRİTİK ÖZELLİKLER

Ekran
• 11,6 inç, 1920×1080 piksel
İşlemci
• Intel Core i5-3317U @1,70 GHz
Ağırlık
• 1,26 kg

ARTI-EKSİ

+ Uzun pil ömrü, hafif kasa, kullanışlı Acer yazılımları
Aşırı ısınıyor, bazı işlemlerde tepki vermediği oluyor

SON KARAR

Tablet ve dock’un ayrı bataryası olduğu için uzun bir pil ömrü W510 kullanıcılarını bekliyor. Pil ömründen en fazla memnun kaldığımız cihaz Acer oldu. Tablet ve dizüstü bilgisayar arasında ideal bir karışım sunuyor ama performans konusunda yetersiz gelebilir.