reklamı kapat

POPÜLER

Hem tablet hem dizüstü

Samsung ATIV Smart PC Pro

SAMSUNG ATIV SMART PC Pro

TABLET KONUSUNDA TECRÜBELİ MARKALARDAN OLAN SAMSUNG TABLET BİLGİSAYARI ATIV SMART PC PRO İLE HEM PERFORMANSI HEM DE TAŞINABİLİRLİĞİ HEDEFİNE KOYARAK DİKKATLERİ TOPLAMAYA ÇALIŞIYOR

Özünde dizüstü bilgisayarın kullanışlılığı ve performansıyla tabletlerin kolaylığını birleştirme amacına hizmet eden tablet bilgisayarların bazıları tablet olarak, bazıları da dizüstü bilgisayar olarak kullanılmaya daha uygun. Aslında olması gereken ve kullanıcı tarafından arzu edilen her ikisini de aynı üründe, aynı tasarımda kullanıcıya sunabilmek tabii ki ancak teknik özellikler, bağlanılabilirlik, ağırlık, ekran kalitesi, kullanım kolaylığı, taşınabilirlik gibi kriterlerin her cihazda gözetilemediğini görüyoruz. Samsung’un ayrılabilir klavyeli tablet bilgisayarı ATIV Smart PC Pro söz konusu olduğunda fazla düşünmeye gerek görmüyoruz çünkü Samsung ATIV Smart PC Pro’yu adı üstünde “profesyoneller” tercih etmeli. Üçüncü nesil Intel Core i5 işlemci, 4 GB bellek, 128 GB SSD sabit disk, Full HD ekran, S Pen kalem… Sadece teknik özellikler listesine bakarak bile eğlence olsun diye tablet kullananlardan ziyade çalışma hayatı için tablet bilgisayara ihtiyaç duyanlara hitap edeceği belli olan bir cihaz.

BÜYÜK EKRAN
ATIV Smart PC Pro’nun en kötü yanı ismi. Bu, Samsung’a göre anlamlı (Vita’nın tersten yazılışı) bize göre anlamsız isimli ATIV serisinin Smart PC Pro modeli, 11,6 inçlik Full HD ekrana sahip. Full HD çözünürlük, hem tablet hem bilgisayar için mükemmel ama 11,6 inç boyut sadece bilgisayar için mükemmel olabilir. Tabet gibi kullanmak için biraz fazla büyük. Elde tutarken bir süre sonra yoruluyorsunuz. Tabletin tek başına ağırlığını artırdığı için kullanıma etkisi olumsuz oluyor. Tablet bilgisayarda Samsung’un özel S Pen kalemi bulunuyor. Full HD çözünürlüklü ve 11 inç ekranlı bir tableti kalemle kullanmak iyi fikir çünkü çözünürlük yükseldiği için simgeler, menüler, sekmeler, linkler nokta kadar yer kapladığından, parmağınızla o noktaya basmak çok zor olabiliyor. Üstelik Samsung’un Galaxy cihazlarında gördüğümüz S Note uygulaması, Smart PC Pro’da da var. Tabletin kullanım kolaylığını ikiye katlayan bu yazılım tabletin gün içinde kullanımını da artırıyor. Hele ki ilk günlerde not alıp çizim yaparak eğlenceli vakit geçirttiği için elinizden düşürmemeniz olası. Bu S Pen kalem, teknolojinin en iyi markası Wacom’un elinden çıkma. 1024 farklı seviyeli basınç hassasiyeti ile S Pen, defter üzerinde akıp giden gerçek bir kurşun kalem gibi çalışıyor. Kullanmadığınız zamanlarda, tabletin arka kısmında bulunan yuvasına koyup öyle saklıyorsunuz. Asus Taichi 21’in kalemi gibi ortada kalmıyor. S Pen kalem, S Note gibi çizim ya da not alma uygulamaları haricinde de, markette yer alan diğer Windows 8 uygulamaları için bir avantaja dönüşebilir. Hayatı kolaylaştıran bu “donanım”ı değerlendirmesini bilin yeter.

TECRÜBEYLE SABİT
ATIV Smart PC Pro, bağlantı noktaları yönünden en zengin tablet bilgisayarlardan biri. İki USB girişi, ekran klavyeden ayrıldığında klavyenin üzerinde kalıyor ama bir USB girişi, bir HDMI çıkışı, birer microSD ve kulaklık/mikrofon girişiyle Samsung, tablet işinden anladığını kanıtlıyor. Gerçekten de ses tuşları, tuş ve ekran döndürme kilidi düğmelerinin yerlerine bakıldığında bu tecrübe fark ediliyor. Esasında bu detaylara bu kadar önem atfetmezdik ama tablet kullanımıyla uzaktan yakından alakası olmayan, zor basılan, ulaşılmaz yerere iliştirilmiş tuşları da gördüğümüz için sizi en ufak konuda bile uyarmak ve bilgilendirmek istiyoruz. Tableti yatay tuttuğunuzda fan, kulaklık, ekran döndürme kilidi ve açıp kapama tuşu yukarıda kalıyor. USB ve microSD kart girişleri de yukarıda. HDMI çıkışı ve ses tuşları solda. Fanın adını anmışken, sesini anlatmadan geçmeyelim; azdan çok sesi çıkıyor Smart PC Pro’nun. O da şarj edilirken kullanıldığı zamanlarda ısınıyor ama karşılaştırma yapmamız gerekirse diyebiliriz ki Smart PC Pro, Acer W510 gibi elde tutulamayacak kadar da ısınmıyor. Full HD ekran direkt güneş ışığı altında bile görülebiliyor. Ekranın parlaklık değeri 400 nit. Samsung’a ait “S” ile başlayan uygulamalar tablet bilgisayarı özel kılıyor çünkü S Note, S Gallery, S Camera, kendine has özelliklere sahip olan ve kullanıcıyı eğlendiren uygulamalar. Üreticilerin bu tarz, kendilerine özel bazı programlar sunması son kullanıcıyı cezbeden şeyler oluyor genelde. Yazılım söz konusu olduğunda da diyebiliriz ki Samsung kesinlikle işini biliyor. 5 megapiksellik kamera ortalama performans gösteriyor. S Camera’yı tablet bilgisayarınıza indirirseniz çok çeşitli efektler ve düzenleme seçeneklerine sahip olduğunuzu göreceksiniz. Hem fotoğraf hem de videoları çok farklı şekillerde süslemek mümkün. ATIV Smart PC Pro’nun, ekstra pil ömrü kazandırmayan ama bağlantı noktalarını zenginleştiren klavye ünitesiyle birlikte ağırlığı 1,6 kg. Tabletin tek başına ağırlığı ise 888 gram. Bu kadar ufak tefek görünen bir bilgisayar için bu ağırlık fazla. Hatta bu sayfalarda yer alan diğer tablet bilgisayarlar arasında Smart PC Pro en ağır cihaz olarak dikkat çekiyor.

KELEBEĞİN ÖMRÜ
Samsung Smart PC Pro sadece dizüstü bilgisayar olsaydı sınırlı hareket alanı sunan bir bilgisayar sayılırdı. Çünkü belli bir açıdan sonra geriye yatırılamayan ekran, kullanıcıyı biraz sınırlıyor. Ekran klavyeli kısımdan daha ağır olduğu için daha geriye yatırılınca cihaz düşüyor. O yüzden de yatırılmasını engellemiş Samsung ve dock’un menteşesini o şekilde tasarlamış. Bilgisayarın klavyesi gayet kullanışlı. Sert tuşlardan oluşan klavye başarılı. Fakat ne yazık ki klavyede arka aydınlatma yok. Klavyede ya da ekranda çıkan sanal klavyede yazmak istemezseniz ekrana S Pen’le de yazı yazabilirsiniz. Samsung, el yazısını tanıyarak metne dönüştürebilme özelliğine sahip. Samsung’un vadettiği gibi uzun bir pil ömrüne sahip değil Smart PC Pro. Bizim zorlamamız sonucunda iki buçuk saatin sonunda pil tamamen bitti. Bu iki buçuk saat içinde neler yaptık? Okumakta olduğunuz yazıyı yazıyı yazarken bir yandan çevrim içi radyo uygulamalarından biri açıktı. İki ayrı tarayıcıda en az 9-10 pencerede e-posta, Twitter, Facebook takibi yapılıp iki bölüm dizi izlendi. Rakiplerinin yanında bu pil ömrü çok kısa kalıyor.
Samsung ATIV Smart PC Pro

Hem performans odaklı oluşu hem de taşınabilirlik sınırlarını aşmaması onu en iyilerden biri yapıyor.

Samsung ATIV Smart PC Pro

11,6 inç büyüklüğünde Full HD ekranlı ATIV Smart Pc Pro’nun ekran parlaklık değeri 400 nit.

KRİTİK ÖZELLİKLER

Ekran
• 11,6 inç, 1920×1080 piksel
İşlemci
• Intel Core i5-3317U @1,70 GHz
Ağırlık
• 1,6 kg

ARTI-EKSİ

+ Samsung’un kendine özel yazılımları kullanımı farklılaştırıyor. S Pen, bir avantaj
Pil uzun süre dayanmıyor

SON KARAR

Klavyesinden, dolayısıyla da gereksiz ağırlıklarından arınarak tablete dönüşebilen cihaz, pil ömrüyle üzüyor. Yüksek performans gösteren işlemci ve 128 GB’lık depolama alanı ise sevindirici özellikler. Bu arada S Pen’le oynamak da çalışmak da çok zevkli.