reklamı kapat

POPÜLER

Huawei EMUI 9

Huawei’den EMUI 9 kullanan telefonları için tepki çekecek karar

Akıllı telefon pazarının büyük ismi Huawei, EMUI 9 kullanan telefonları için tepki çekecek bir kararla gündemde. İşte konu hakkında ortaya çıkan detaylar.

Android işletim sistemini açık altyapısı sayesinde kişiler telefonlarının arayüzlerini istedikleri “launcher” uygulamasını kullanarak değiştirebiliyor. Bu özelleştirme altyapısı oldukça ancak gelen bilgiler doğruysa Huawei, EMUI 9 kullanan telefonları için bu durumu değiştiriyor. Resmi forumlarda verilen bilgiye göre yakında EMUI 9 arayüz yapısına sahip Huawei akıllı telefonlara üçüncü parti launcher uygulamaları yüklenemeyecek. Firmanın bu kararı almasının arkasında farklı nedenler yer alıyor. Söylendiği kadarıyla kullanıcılar bu üçüncü parti launcher uygulamaları ile birçok sorunlar yaşıyor. Ayrıca birçok launcher içerisinde zararlı yazılımların olduğu belirtiliyor. Hepsine ek olarak reklam sorunu da bulunuyor. Birçok ücretsiz launcher içerisinde zararlı yazılımlara ek olarak ciddi oranda reklam bulunuyor. İşte firma tüm bunlardan kullanıcılarını korumak istiyor. Ancak bunun böyle bir yasakla yapılıyor olması Android’in özgürlükçü yapısına ters görünüyor ve tepki çekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei EMUI 9 gerçekten güzel bir arayüz

Firmanın yeni modellerinde yer alan Android Pie temeli arayüz, eski modellere de getiriliyor. Genel olarak oldukça olumlu yorumlar alan arayüz, geniş özelleştirme seçenekleriyle de dikkatleri üzerine çekiyor. Firmanın aldığı launcher yasağını ne zaman hayata geçireceği henüz bilinmezken, bir geri adımın atılabileceği de konuşulanlar arasında yer alıyor.