reklamı kapat

POPÜLER

Huawei katlanabilir akıllı telefon

Huawei’nin katlanabilir akıllı telefonu böyle mi görünecek?

Şu sıralar yeni tanıttığı P20 ailesiyle yıldızı parlayan Huawei, geleceği için de çalışmayı unutmuyor. Bazı kaynaklarda artık Android dünyasının Apple‘ı olarak nitelendirilen firma, katlanabilir akıllı telefonlara da büyük ilgi duyuyor.

Çin merkezli dev ismin kısa süre önce katlanabilir akıllı telefonlar için aldığı dikkat çeken bir patenti ortaya çıktı. Eylül ayında alındığı belirtilen patent, ancak şimdi herkes ile paylaşıldı. Buna baktığımız zaman karşımıza Huawei’nin katlanabilir akıllı telefonlar için kurduğu gelecek vizyonu ortaya çıkıyor. Kitap gibi açılabilir bir model çizimi yapan firma, katlamayı mümkün kılan parçalı bir menteşe tasarlamış durumda. Microsoft’un Surface Book‘da kullandığına benzeyen bu menteşe, telefonun katlandığı zaman arada boşluk olmadan kapanmasına imkan tanıyor. Arada çerçeve olmadan kullanılabilen tek parça bir ekran hazırlığında olduğu da görülen firma, burada kapalı olduğunda telefon boyutunda, açıldığı zaman ise bir tablet kadar büyük olan bir model geliştiriyor. Patent detaylarında cihazın dışında bir ekran olup olmadığı ise görünmüyor.

Huawei katlanabilir akıllı telefon

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei, katlanabilir akıllı telefon pazarı için kilit isimlerden

Bunu diyoruz çünkü şirket son yıllarda arge çalışmalarına çok önem veriyor ve para harcıyor. Bu sayede ciddi atılım yapan firma, katlanabilir modeller için de önemli isimler arasında yer alıyor. Ancak genel olarak bu modeller ile buluşmadan önce bazı donanımsal sınırların aşılması gerekiyor. Geçtiğimiz gün konuşan Qualcomm‘un görüntü teknolojisi ürün yöneticisi Salman Saeed, katlanabilir akıllı telefonların önünde daha yıllar olduğunu belirtiyor. Bu gecikmenin arkasında ise dayanıklılık ve teknik sorunlar bulunuyor. Saeed, ekran mimarisindeki transistörlerin en zayıf bağlantı olduğunu söyleyerek, piksellere güç sağlamaktan sorumlu bileşenlerin gündelik kullanıma dayanacak kadar esnek olmadığını vurguluyor.

İlgili Video

Katlanabilir modeller için Samsung’un vizyonu böyle