reklamı kapat

POPÜLER

Light L16 akıllı telefon

Light L16

Light L16 akıllı telefon

Light L16

Light L16 akıllı telefon

Light L16

Light L16 akıllı telefon

Light L16

Huawei P20 Pro’yu utandıracak tam “9 kameralı” akıllı telefon için hazır olun

Günümüzde orta seviye akıllı telefonların arkasında dahi çiftli kamera yer alıyor. Bana iki kamera yetmez diyen Huawei‘nin P20 Pro‘sunda ise üç kamera bulunuyor. Herkese bunun sonu nereye varacak diye düşünüyor? Görünüşe bakılırsa Light firması çıtayı daha da yükseltmeye hazırlanıyor.

Advertisement

Light firmasını eminiz çok kişi ilk defa duyuyor. 2015 yılında duyurduğu Light 16 kamera modeliyle gündeme gelen firma, bu kamerayla fotoğraf sektörünü değiştireceğini iddia etmişti. Çünkü bu modelin arkasında tam 16 farklı kamera bulunuyordu. Buna rağmen normal bir kompakt fotoğraf makinesi boyutunda olan L16, her biri 13 megapiksel çözünürlüğünde 16 tane ayrı kamera modülü taşıyor. Çekim sırasında bunların 10 tanesini aynı anda devreye sokan kamera, böylece farklı odak uzaklıklarıyla çekilmiş birden fazla fotoğraf çekebiliyor. Bu çekimleri özel görüntü algoritması ile anlık olarak birleştiren model, ortaya 52 megapiksel çözünürlüğünde sonuçlar çıkarabiliyor. Bu sayede “DSLR kalitesinde” sonuçlar ortaya koyabildiği söylenen makine, aynı zamanda 5 kat optik yakınlaştırma da sunuyor. Ancak fotoğraf sektörünü yakından takip edenlerin bildiği üzere L16 hiçbir zaman öne çıkmayı başaramamış bir ürün. Bu devrimsel yapı ile tam olarak isteneni sunamayan cihaz, şu an kimsenin gündeminde bulunmuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İşte bu başarısız denemenin ardından Light firması şimdi de bir akıllı telefon geliştiriyor. Arkasında tam 9 adet kameranın yer alacağı belirtilen telefon, bu yıl içerisinde satışa çıkacak deniyor. Birden fazla prototipi geliştirilen modelin, 9 kamera ile tam 64 megapiksel çözünürlükte fotoğraf çekebileceği belirtiliyor. Bu oldukça yüksek çözünürlüğe çekilen farklı fotoğrafların birleştirilmesiyle çıkılacağı söylenirken, temelin L16 üzerine kurulacağı söyleniyor. Bu da piyasadaki en iyi fotoğraf kalitesine sahip modelin yolda olduğunu gösteriyor. L16 piyasada tutmamasına rağmen oldukça iyi fotoğraf kalitesi sunabiliyor. Aradan geçen zamanda altyapının çok daha iyi hale getirildiği tahmin edilirken, DxOMark’ın bu yeni model için mobil listesine ayrı bir kategori açması gerekecek gibi görünüyor.

Light L16 akıllı telefon

Light L16 ilk çıktığında çok olay olmuştu

Light’ın bu ilginç modeli kaça satılacak?

Tam fiyat verilmiyor ancak telefonun oldukça pahalı olacağı söyleniyor. Kamerasını 2 bin dolar seviyesinde satan firma, akıllı telefonun 1.200 dolar bandından başlatabilir deniyor.

İlgili Video

L16 fotoğraf makinesinin tanıtım videosu