reklamı kapat

POPÜLER

Esnek pil

İnsan omurgasından ilham alan devrimsel “esnek pil” teknolojisi [Video]

Herkes başta Samsung olmak üzere birçok teknoloji firmasından katlanabilir akıllı telefonlar istiyor. Bu noktada katlanabilir ekranlar hali hazırda bulunurken, buna bir de esnek pil modellerini eklemek gerekiyor. Yapılan son çalışma ise buna da çok az kaldığını gösteriyor.

Columbia Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilen bu yeni pil, gerçekten oldukça esnek bir yapıya sahip. Bunu insanı omurgasından ilham alınan tasarımıyla mümkün kılan teknoloji, söylendiği kadarıyla oldukça da verimli. Enerji yoğunluğunun oldukça yüksek olduğu söylenen pil, önemli bir detay olarak her koşulda voltaj seviyesini koruyabiliyor. Yani katlandığı zaman da stabil bir akış gerçekleştirebilen pil, sert ile esnek materyalleri bir araya getiriyor. Ara bağlantılarda esnek materyal kullandığı için katlanabilen pil, henüz prototip aşamasında bulunuyor. Bu haliyle 100 şarj sonrasında şarj kapasitesinin yüzde 94’ünü koruyabilen pil, maalesef oldukça karmaşık bir yapıya sahip. Üretim maliyetini artıran bu durumun çözülmesi için çalışmalar sürerken, esnek pil sağlamlığıyla kendisine hayran bırakıyor. Belirtildiği kadarıyla bu pil 10 bin bükülmeden sonra dahi herhangi bir sorun olmadan çalışmaya devam ediyor.

Esnek pil
Esnek pil

Esnek pil teknolojisine çok ihtiyacımız var

Esnek piller üzerinde Panasonic ile LG gibi firmalar da çalışmalar gösteriyor. Bu firmaların yaptığı çalışmalar ticari çözümler için daha büyük önem arz ederken, üniversitelerin de boş durmuyor olması harika duruyor. Çünkü gerçekten katlanabilir akıllı cihazlar için mutlaka bu tarz esnek pillere ihtiyacımız bulunuyor.