reklamı kapat

POPÜLER

Instagram’da büyük açık; ünlülerin bilgileri çalındı!

Instagram’ın en çok takipçiye sahip olan kullanıcısı Selena Gomez geçtiğimiz günlerde hacklenmişti. Yaşanan talihsiz olayların ardından yaşanan mağduriyetin sebebinin Instagram‘ın bir açığı olduğu ortaya çıktı. Bu açık sayesinde hackerler pek çok ünlünün telefon numarasına ve e-posta adresine erişim sağlayabildi.

Yaşananları iyice anlayabilmek adına birkaç gün önceye dönmek gerekiyor. Geçtiğimiz günlerde Instagram’ın en çok takipçiye sahip hesabı hacklendi. Selena Gomez’e ait olan hesaptan eski erkek arkadaşı Justin Bieber‘ın çıplak fotoğrafı paylaşıldı. Hesap birkaç dakika içinde geri alındı ve bahsi geçen fotoğraf silindi. Fakat yaşananlar hızla medyaya yansıdı. Ardından Selena Gomez‘in hesabının başkaları tarafından ele geçirildiği belli oldu. Uzun süre gündemde kalan bu olayın ardından Instagram hack olayının perde arkasını araştırmaya başladı. Problemin kaynağının Instagram’ın kodlarında gizli olduğu anlaşıldı.

Bildiğiniz gibi Instagram’ın pek çok farklı mobil uygulama ile bağlantısı bulunuyor. Kullanıcılardan bir başka uygulamadan Instagram’a içerik aktarabilmesi için kullanılan kodlarda önemli bir açık yer alıyordu. Hackerlar da fazla takipçisi olan kullanıcılara dair kişiler bilgilere bu açık sayesinde erişti. Pek çok kullanıcının telefon numarası ve e-posta adresi bu açık yüzünden hackerların eline geçti. Ancak Instagram bilgileri çalınan isimleri açıklamamayı tercih etti. Bu hack girişiminden etkilenme ihtimali bulunan tüm kullanıcıların bilgilendirildiği dile getirildi.