reklamı kapat

POPÜLER

iOS 13

iOS 13 ile gelen yeni “konum takibi” tabanlı güvenlik altyapısı

WWDC 2019 kapsamında lanse edilen iOS 13’ün etkinlikte tanıtılmayan özellikleri ortaya çıkmaya devam ediyor. Bu sefer iOS 13 ile gelen yeni konum takibi tabanlı güvenlik altyapısı ortaya çıktı.

Apple’ın önemli yenilikler ile donattığı iOS 13 işletim sistemi gündemden düşmüyor. Resmi olarak eylül ayındaki iPhone etkinliğinden sonra kullanıma çıkacak sürüm, söylendiği kadarıyla “arka planda konum takibi” konusunda güzel bir yenilik taşıyor. Artık işletim sistemi arka planda konum takibi yapan uygulamalar için yukarıda gördüğünüz bildirimleri çıkarıyor. Burada uygulamanın arka planda uygulama takibi yapması ile buna neden ihtiyaç duyduğu belirtiliyor ve yapılan takip harita üstünden gösteriliyor. Bu sayede kişiler uygulamanın haberleri olmadan takip ettiği konumları rahatlıkla görebiliyor. Bu açılan pencerelerde kişilere iki farklı seçenek sunuluyor. Kullanıcılar burada uygulamanın sadece açıkken takip yapmasına ya da her zaman takip yapmasına izin verilebiliyor. Buna ek olarak iOS 13 ile yeni bir seçeneğin daha geleceği belirtiliyor. Bu seçenek “uygulamalara sadece bir kez konum erişimi ver” olarak geçiyor. Böylelikle sürekli kullanmadığınız bir uygulamanın konumunuza sadece bir kere erişmesine izin verebiliyorsunuz. Bu seçenekte uygulama kapatıldığı zaman konum erişimi de otomatik olarak kapanıyor. Bu da çok kullanışlı görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS 13 merakla bekleniyor

Genel olarak performansı artıran ve koyu arayüz moduyla büyük beğeni toplayan yeni mobil işletim sistemi, direkt olarak yukarıda ulaşabileceğiniz cihazlara ücretsiz olarak geliyor.

İlginizi Çekebilir

WWDC 2019’da tanıtılan donanım ürünleri