reklamı kapat

POPÜLER

iPad Pro incelemesi

ipaddfg

iOS 9

iPad Pro, iOS işletim sisteminin son versiyonuyla çalışıyor. Üstelik diğer bazı modellerde kullanamadığınız ekstra özelliklerin tamamını iPad Pro üzerinde kullanabiliyorsunuz. En önemli yenilikler çoklu görev başlığı altında sunuluyor. Yeni iOS versiyonunda bir uygulamayı kullanırken diğer bir uygulamaya geçici olarak geçiş yapabiliyor ve hatta iki uygulamayı aynı anda kullanabiliyorsunuz. Slide Over (üzerine aç) adı verilen özellik sayesinde mevcut uygulamadan çıkmadan gelen bir mesajı cevaplayıp uygulamaya anında geri dönebiliyorsunuz. Split View (bölünmüş görüntü) özelliği ise aynı anda iki uygulamayı kullanma imkanı tanıyor. Böylece işlerinizi çok daha rahat gerçekleştirebiliyorsunuz. Bir yanda referans fotoğraf açıkken çizim yapabilir, yazı yazarken internet sitelerini gezebilir, metinler, fotoğraflar alabilirsiniz. Bu özellik yüksek işlem gücü ve bellek gerektirdiğinden sadece iPad Pro, iPad Air 2 ve iPad Mini 4’te destekleniyor. Bu konudaki bir diğer yenilik de resim içi resim modu.

Bir FaceTime görüşmesi yaparken veya tam ekran video izlerken ana ekran tuşuna bastığınızda görüntü küçültülerek ekranın alt köşesine taşınıyor. Bu sayede görüşmeyi veya izlediğiniz şeyi kesmeden başka bir uygulamayı kullanabiliyorsunuz. Picture in Picture ve Slide Over özellikleri de iPad Air, iPad Mini 2 ve sonraki modellerde kullanılabiliyor. iOS 9’un klavyesi de oldukça geliştirilmiş. Klavye açıkken iki parmağınızı sürerek tuşları iptal edip dokunmatik bir alana dönüştürebiliyorsunuz. Böylece imleci istediğiniz yere getirmek ve metin seçmek eskiye göre şaşırtıcı derecede kolay. Yine klavyenin üst kısmına eklenen yeni kısayollar sayesinde bazı fonksiyonlara daha kolay ulaşabiliyorsunuz.

Yeni işletim sistemi harici klavye kullanırken de ek kısayollara sahip. Özellikle uygulamalar arasında geçiş çok kullanışlı ve hoş. OS X işletim sistemindeki uygulama geçişi görselliğinde. Bu büyük ve güçlü tablet üzerinde mevcut iOS uygulamalarını kullanmak da inanılmaz keyifli. GarageBand ile enstrümanlara çok daha hakim bir şekilde müzik yapabiliyorsunuz. En basitinden piyanoda çok daha fazla tuş görebiliyorsunuz. iMovie ile eşzamanlı 4K video düzenlemek gerçekten büyük lüks. Bunu performans sebebiyle birçok bilgisayar bile yerine getiremiyor. Ayrıca daha büyük ekran alanı daha fazla içeriği tek seferde görmeyi sağlıyor. Bunların yanı sıra çizim, ofis uygulamaları, oyunlar gibi hemen her şey iPad Pro üzerinde hem daha güzel hem de çok daha kullanışlı.

ıpadpro3

AKSESUARLAR

Apple iPad Pro için yeni iki aksesuar da duyurdu. Bunların ilki akıllı klavye. Diğer iPad modellerinden farklı olarak yeni akıllı bağlantı noktasına sahip olan iPad Pro, akıllı klavye ile birlikte kullanım alanını genişleterek taşınabilir bilgisayarlara yaklaşmış. Tam boy klavye sunan aksesuar oldukça ince ve aynı zamanda kılıf görevi görüyor. Apple bu aksesuarda da ince işçilik ve teknolojiyi bir arada sunuyor. Hemen her kullanıcının merak ettiği şey iPad Pro’nun dizüstü bilgisayar yerine kullanılıp kullanılamayacağı.

Eğer yazı yazmak veya çizim yapmak gibi özel bir uygulamayı kullanarak çalışacaksanız evet iPad Pro sizin için dizüstü bilgisayarın yerini alabilir. Fakat dosya sistemi tabanlı çalışacaksanız bunun için hiç uygun olmadığını söyleyebiliriz. iPad Pro hakkında herkesi heyecanlandıran en önemli yenilik Apple Pencil aksesuarı. Tablet için özel olarak geliştirilen üstün teknoloji ürünü kalem, benzenlerinden tamamen farklı bir deneyim sunuyor. Hassas çizim yetenekleri, eğik açıyla çizim gibi özellikler sunan kalem sadece iPad Pro ile kullanılabiliyor. Kalemle çizim yaparken görsel gecikme neredeyse yok gibi. İncelemesine ayrıca yer vereceğimiz Apple Pencil’ın iPad Pro kutusundan çıkmaması büyük bir eksi.