reklamı kapat

POPÜLER

iPhone Apple

iPhone şarj portuna elveda diyeceğimiz tarih belli oldu

Teknoloji devi Apple, şarj portu olmayan iPhone dönemine hazırlanıyor. Peki bu önemli dönüşüm tam olarak ne zaman yapılacak?

Apple, iPhone’lardan 3,5 mm kulaklık girişini atma konusunda çok cesur bir karar almıştı. İşte bunun “tüm sektörü” etkileyecek bir benzeri daha geliyor. Daha önce de duyduğumuz üzere şirket iPhone modellerinden şarj portunu da atmak istiyor. Ming-Chi Kuo tarafından söylendiği kadarıyla bu konuda ilk hamle 2021 yılında atılacak. 2021 yılında çıkacak en üst seviye iPhone’da (Olası adıyla iPhone 13 Pro Max) bir Lightning ya da USB-C portu olmayacak. Peki bu modeller nasıl şarj edilecek? Apple burada tamamen kablosuz şarja geçecek. Uzun süredir üst seviye modellerinde kablosuz şarj sunan firma, 2021 itibarıyla “tamamen kablosuz deneyim” dönemini başlatacak gibi görünüyor. Bu elbette kötü bir haber değil. Telefonlardan şarj girişinin atılması gövde yalıtımı ve yer açısından önemli bir avantaj (Örneğin daha büyük pil) anlamına geliyor. Ayrıca artık kablosuz şarj sistemleri çok güçlü hale gelmiş durumda. 2021 itibarıyla artık 50W’lık kablosuz şarj sistemlerinin hayatımıza girmesi bekleniyor. Başlangıcın 2021’in en büyük ve pahalı modeli ile yapılacak olması ise biraz garip görünüyor. Ancak firmanın bu iPhone modelinin yanında bir kablosuz şarj cihazı vermesi bekleniyor ve bu yüzden de en pahalı modelin seçildiği düşünülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone dünyasında ilginç başka gelişmeler de var

Yine Ming-Chi Kuo‘ya göre Apple, 2021 yılında iPhone SE 2 Plus modelini de satışa sununacak. Söylendiği kadarıyla model 5,5 inç ya da 6,1 inç arasında bir ekrana sahip olacak. Çerçevesiz bir yapıya sahip olacağı iddia edilen telefon, yan tarafta konumlandırılan güç butona entegre edilen Touch ID parmak izi sensörüne sahip olacak deniyor. Bu modelde Face ID’nin olmayacağı gelen bilgiler arasında yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

DJI tarafından paylaşılan göz alıcı Türkiye videosu