reklamı kapat

POPÜLER

iphone x

iPhone X, iPhone 8 modellerinin gölgesinde kaldı

Geçtiğimiz sonbahar aylarında tanıtılan iPhone X gündeme damgasını vurmayı başardı. Face ID, animoji, artırılmış gerçeklik gibi özellikler ve ekranın üstündeki çıkıntı uzun süre dillerden düşmedi. Fakat bu ilgi iPhone X’un satışlarına pek yansımamış gibi görünüyor. Aksine iPhone 8 modellerinin daha çok satıldığı anlaşılıyor.

Temelde aralık ayı satış rakamları açısından fazlasıyla önemli. Yurt dışındaki Noel süreci aynı zamanda tatil dönemi olarak da anılıyor. Bu tarihler genelde en fazla satışın gerçekleştiği dönem oluyor. Yeni çıkan telefonlar, oyun konsolları ve bilgisayarlar da bu dönemdeki satışlarla öne çıkmaya çalışıyor.

Satış rakamları ne diyor?

Geride bıraktığımız bu tatil döneminde Apple’ın satış rakamları ortaya çıktı. Consumer Intelligence Research Partners‘ın (CIRP) tüketici raporuna göre iPhone X beklenen ilgiyi göremedi. Aksine bu dönemdeki satışların sadece yüzde 20‘si 10. yıla özel modelle bağlantılıydı. iPhone 8 ve iPhone 8 Plus ise öne çıkmayı başardı. Özellikleri açısından önceki modellerden çok da farklı olmayan bu iki telefon satışların yüzde 41‘ini oluşturuyor.

Bu noktada iPhone X’in daha geç satışa çıktığını ve yoğun talep sebebiyle uzun süre bulunamadığını da hatırlatmak gerekiyor. Tüm bunların üstüne cihazın fiyatını da eklediğinizde satışların beklentilerin altında kalması daha anlaşılabilir bir hal alıyor. Bu gidişatın kalıcı olup olmayacağını ise zaman gösterecek. Mart ayında paylaşılan ilk üç ay satışları kullanıcıların hangi cihazlara daha çok ilgi duyduğunu net bir şekilde ortaya koyacak.

İlgili video