reklamı kapat

POPÜLER

İsmi ve resmileşen bilgileriyle Aston Martin tarihinin ilk SUV modeli [Video]

İlk resmi duyurusu üzerinden karşımıza çıkan Aston Martin imzalı SUV, 2015 yılındaki konsept projenin değiştirilmeyen harflerine sahip.

Pickup dünyasında Jeep’in ilk modelinin gündemi meşgul ettiği şu günler, belki de fuarları kenara koyduğumuz son dönemin en hareketlileri arasında. Yaklaşmakta olan Los Angeles Otomobil Fuarı’yla ilgili modellerin detayları gelirken bir yandan da, uzun süredir beklediğimiz isimlerle ilgili resmi açıklamalar birbiri arkasını izliyor. Yaklaşık üç yıldır Aston Martin imzalı bir SUV modelinin hazır hale getirilmesi, irili ufaklı hemen herkesçe artık bir çılgınlık haline geldi. Konsept üzerinden şekillenmeye başlamasının ardından bir türlü test aşamalarında netlik kazanmayan bu model, markanın resmi kaynakları üzerinden gerçekleştirdiği duyuruyla artık net çizgiler üzerinden konuşulmaya başlanacak.


Sürüşteki dinamik

Seri üretim aşamasında tercih edilen DBX adı aslında pek çok kişi için şaşırtıcı bir seçim değil. Binek sınıfta artık kültleşmiş DB serisine atıfla başlayan bu çerçevede, “X” in sorumlu olduğu noktada crossover dünyasındaki nispeten macerası karakter. Modelle ilgili henüz teknik bir bilgi paylaşmayan Aston Martin, bizleri tasarım elementleri konusunda düşünmeye sevk etmeyi tercih ediyor. İlk olarak baktığımızda, Vantage ve DBS Superleggera gibi son jenerasyon modellerde gördüğümüz tasarım hatlarının DBX’e de yansıtıldığını hissedebiliyoruz. Modelin test sürüşlerini şu aşamada ralli etaplarında yürüten Aston Martin, zorlu şartlar kadar performanslı sürüşe de fazlasıyla önem vermiş durumda. Maserati, Rolls-Royce ve Lamborghini gibi isimlerin ardından yarışa dahil olacak Aston Martin’i, Ferrari ve Lotus’un da izleyeceğini bilmek heyecanımızın diri kalmasında fazlasıyla etken. Tanımıyla ilgili bir tarihin verilmediği Aston Martin DBX bundan sonraki günlerde daha net bilgiler üzerinden karşımızda olacak.