reklamı kapat

POPÜLER

Jaguar I-Pace, resmileşen Amerika menzil değeriyle soru işareti yaratabilir

20 Ekim 2018

90 kWh’lık batarya paketine rağmen beklenenin üzerinde kayıp yaşayacan Jaguar I-Pace, bu süreçten ne denli etkilenecek?

Pek çok üreticinin 2019 ve 2020 itibarıyla ilk elektrikli hamlelerini hayata geçirme hamleleri beklenirken, elini çabuk tutanlar için macera erken başladı. Kısa süre önce Audi e-tron ile gündeme gelen sınıfın ilk yeni temsilcilerinden birisi ise Jaguar I-Pace oldu. Geride bıraktığımız mart ayı itibarıyla seri üretime hazır versiyonuyla tanıtımı gerçekleştirilen model, özgün tasarım karakteriyle ilk görüşte dikkat çekmeyi de nispeten başardı.

O dönem Jaguar tarafından açıklanan teknik veriler, en merak edilen noktalardan birisi olan menzil kriterinde 480 kilometre gibi gayet iddialı bir rakamı işaret ediyordu bizlere. Bunun yanında 400 PS güç ve 696 Nm tork gibi performans rakamlarıyla da potansiyel alıcıların ilgisini çekmeyi başaran Jaguar I-Pace, Amerika’da yapılan EPA testlerinde büyük oranda menzil kaybı yaşadı. Geçtiğimiz süreçte marka tarafından yapılan açıklamalarla ilk sinyalleri verilmeye başlanan bu kayıp yaklaşık 100 kilometre gibi ciddi seviyelerde.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hyundai Kona ön plana çıkıyor

Avrupa’da yapılan testler sonucunda 480 kilometrelik menzil değeri sunduğunu öğrendiğimiz I-Pace, Amerikan Çevre Koruma Ajansı verilerine göreyse tek seferde 376 kilometre kat edebilecek niteliklere sahip. En önemli takiplerinden birisi olan Model X’in baz versiyonuyla benzerlik gösteren bu rakam, Hyundai Kona‘nın 415 kilometrelik değerininse bir hayli gerisinde. Burada altı çizilmesi gereken nokta ise I-Pace’in sahip olduğu devasa bataryaya rağmen böylesine ciddi bir kayıp yaşıyor olması. Nitekim baktığımızda Hyundai Kona’da 64 kWh’lık batarya paketi yer alırken, I-Pace’de 90 kWh‘lık bir sistem söz konusu. Hızlı şarj kaynağı üzerinden 40 dakika gibi bir süre içerisinde yüzde 80 doluluğa erişebilen Jaguar I-Pace’in gerçek koşullarda kullanıcılar tarafından nasıl karşılandığını da yavaş yavaş gelecek geri dönüşler üzerinden öğrenmeye başlayacağız.

İlgili video

Jaguar I-Pace tanıtım filmi