reklamı kapat

POPÜLER

Jeep

Jeep Renegade ve Compass için hibrit versiyonların özellikleri netleşti

Gerek tasarımları gerekse motor seçenekleriyle bu yıl adlarından söz ettiren Jeep Renegade ve Jeep Compass, yeni yıla hibritle girecek.

Advertisement

2019 model yılıyla birlikte 1.0 litrelik üç silindirli motor seçeneğine kavuşarak yeni bir kullanıcı kitlesine yelken açan Jeep Renagade için 2020 yılı da benzer eğride devam edecek. Aslında geride dönüp baktığımızda bu yılın pek çok Jeep modeli için önemli ilklere sahne olduğunu da anımsayabiliriz. Pickup modeli Gladiator‘le tanışmamız Wrangler gibi bir devin 2.0 litrelik motor seçeneğiyle bir araya gelmesi gibi etmenler, markaya olan ilginin nispeten biraz daha artmasına vesile oldu. Önümüzdeki yıl ise ailenin kompakt üyeleri için bu kez hibrit motor seçeneği kullanıcılara sunulabilir şekilde asfalt üzerinde olacak. Düzenlenen özel bir etkinlikle birlikte Renegade ve Compass’ta göreceğimiz birliktelikten detaylar paylaşan marka, bizleri yüksek ekonomi ile selamlamaya hazırlanıyor.

Jeep Renegade ve Compass, hibrit ile birlikte daha da dikkat çekecek

Şarj edilebilir hibrit mimarisi üzerine sunulacak olan yeni versiyonların sadece bu iki modelle sınırlı kalmayacağını söyleyerek detaylara başlayalım. Büyük bir aksilik olmaz ise Wrangler için de benzer bir varyasyonu Temmuz 2020‘de karşımızda göreceğiz. Peki ilk kademede ailenin bu iki üyesinde göreceğimiz hibrit motorun teknik tablosunda nasıl bir rakamlar birlikteliği bizleri bekliyor? Burada içten yanmalı ayağının temeli 1,3 litrelik turbo benzinli makine tarafından üstleniliyor. Ek olarak bir adet de elektrik motoruna yer veren Jeep, ortaya 190 beygir ile 240 beygir aralığında değişen iki farklı versiyonu çıkartmaya hazırlanıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geleneksel ile yeni neslin bu birlikteliği sayesinde araçların 0’dan 100’e hızlanması için yaklaşık 7 saniye gibi bir süre veriliyor. Araçların standart olarak dört tekerlekten çekişli altyapı desteğiyle gelecek olması da meraklılarının ilgisini çekecek özelliklerden. Elektrikle birlikte mekanik bir çekiş sisteminde elektronik yapıya geçen Jeep’in kullanıcılara hissedilir oranda daha iyi bir deneyim vadettiğini de belirtmeden geçmeyelim. Hibrit Renegade veya Compass’ı satın alacak olan kullanıcıları saf elektrikli sürüş deneyimi de bekliyor olacak. Markanın paylaştığı verilere göre elektrik modunda araçlar yaklaşık 130 km/s‘e kadar hıza çıkabilecek. Menzil kısmında ise 50 kilometrelik bir değer karşımıza çıkıyor. 2 saatten az bir sürede şarj edilebileceği söylenen batarya paketiyle birlikte araçların karbon salınım değerleri kilometrede 50 gramın altına kadar düşebilecek. Yeni üniteyle birlikte araçların alt taraflarında arazi şartları düşünülerek çelik bir koruma paneli de ekleyen Jeep, Trailhawk versiyonlarında suya giriş derinliğinin 50 santimetreye kadar destekleneceğini de özellikle belirtiyor. Ocak ayı itibarıyla siparişleri alınmaya başlanacak olan modellerin yaz döneminde teslimatlarına başlanılması bekleniyor.

İlgili video

2019 Jeep Renegade