reklamı kapat

POPÜLER

kablosuz şarj

Kablosuz şarj sistemleri telefon pillerine zarar mı veriyor?

Kablosuz şarj sistemleri birçok kullanıcının hayatını oldukça kolaylaştırıyor. Ancak bu sistemler doğru kullanılmadığı zaman telefonların piline zarar veriyor.

Kablosuz şarj desteği olmayan akıllı telefonların sayısı gün geçtikçe azalıyor. Yukarıda da dediğimiz üzere birçok kişiyi çok memnun eden bu sistemler, olumsuz bir sonuç da doğuruyor gibi görünüyor. Biliyorsunuz telefonlar içerisinde lityum-iyon piller yer alıyor. Bu piller kesinlikle yüksek ısıyı sevmiyor. Bu açıdan da kablosuz şarj sürecinde oluşan ısı, American Chemical Society araştırmasına göre telefonların pil sağlığına zarar veriyor. Kabloların büyük bölümünü hayatımızdan çıkaran bu şarj cihazlarının ürettiği ısı ile şarj sırasında telefonda oluşan ısı bir araya geldiğinde pile ciddi şekilde zarar verildiği açıklanıyor. Burada telefonların şarj cihazlarının üstüne tam olarak doğru konulmadığı zaman ısının arttığı da söyleniyor. Genel olarak oluşan ısı arttıkça pilin ömrü yavaş yavaş azalıyor ve bu da kullanım süresine olumsuz etki ediyor deniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Süreçte kablosuz şarj cihazı kullanmayı gibi bir durum söz konusu değil

Ancak yine de dikkatli olmak gerekiyor. Özellikle telefon ile şarj cihazını birbirlerine doğru konumlandırmak önemli görünüyor. Buna ek olarak telefonları şarj olurken kullanmamak da hem kablosuz hem de kablolu şarj için büyük önem arz ediyor. Peki tam olarak çözüm nedir? Bünyesinde fan bulunan aktif soğutmalı kablosuz özellikli şarj cihazlarının telefonların pil ömrü konusunda en iyi seçenek olduğu belirtilenler arasında yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Samsung Galaxy Note 10