reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Karayip Korsanları 5 gişede sorunlu bir başlangıç yaptı

Hafta sonu ne izlesek köşemizde önerdiğimiz, herkesin merakla beklediği Karayip Korsanları 5 geçtiğimiz günlerde izleyici karşısına çıktı. Serinin beşinci halkası daha vizyondaki ilk günlerinde en çok izlenen film oldu. Ancak serinin genelini baz aldığımızda gişe hasılatı açısından ciddi bir düşüş yaşandığı gözden kaçmıyor.

Kısaca özetlemek gerekirse Karayip Korsanları 5, Amerika’da perşembe günü izleyici karşısına çıktı. Elbette bu tercih bilinçliydi. Amerika’da Şehitleri Anma Günü (Memorial Day) olarak bilinen bu gün aynı zamanda resmi tatil. Dolayısıyla hafta sonu tatili perşembe günü başlayıp, pazar günü son buldu. Bu durum genellikle filmlerin gişe kazancına olumlu bir şekilde etki ediyor. Ancak Karayip Korsanları 5 tam anlamıyla beklenen başarıyı elde edemedi.

Amerika’da dört gündür vizyonda olan yapım 76.6 milyon dolar gişe kazancına ulaştı. Uluslararası pazarlardaki gişe hasılatı ise 208.4 milyon doları buldu. Böylece serinin beşinci halkası toplamda 285 milyon dolarlık bir açılış yapmış oldu. Dolayısıyla Karayip Korsanları 5’in gişede başarısız olduğunu söylemek pek mümkün değil. Fakat serinin genel ortalamasında baktığımızda bu açılışın oldukça düşük kaldığını görüyoruz. Filmin özellikle Amerika’da beklenen ilgiyi görmediğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu noktada Disney‘in imdadına yetişen yine uluslararası pazarlar oluyor. Bu sayede serinin son filmi kötü bir başlangıç yapmaktan kurtuluyor.