reklamı kapat

POPÜLER

Instagram

Kullanıcıların “hakkını koruyan” yeni Instagram özelliği

Instagram kullanıcıların hayli hoşuna gidebilecek yeni bir özelliği test ediyor. Yeni özellikle beraber hesabınızın çalınması durumunda “ismi” kaybetme riski ortadan kalkıyor.

1 milyarın üzerinde kullanıcıya sahip olan Instagram, pek çok markaya veya tanınmış kişiye de ev sahipliği yapıyor. Platformda sık yaşanan sorunlardan biri ise kimlik hırsızlığı. Bu tarz marka ve tanınmış kişilerin profillerini ele geçirerek isimlerini değiştiren ve daha sonra orijinal ismi ikinci bir hesapla alan ilginç bir siber saldırı yöntemi bulunuyor. Daha sonra bu isim hakkı çeşitli yollardan marka veya kişiye geri “pazarlanıyor”. Instagram da bunun önüne geçmek için ilginç bir özellik test etmeye başladı. Sadece bu sorun da değil; diyelim ki bir süre kullanıcı adınızı değiştirmek istiyor ancak eski adınızın da başkası tarafından alınmasını istemiyorsunuz. Platform bu sorunu çözüyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İsim hakkını kilitleme

Tersine mühendislikle platformun test ettiği pek çok özelliği önceden açığa çıkaran Jane Manchun Wong’un keşfettiği yeni özellikle beraber kullanıcı adı değişse bile eski kullanıcı adı 14 günlüğüne hesaba kilitleniyor. Böylelikle 14 gün içinde fikir değiştirirseniz, eski kullanıcı adınızı geri alabiliyorsunuz. Ya da hesabınızın çalınması durumunda 14 günde sorunu çözebilirseniz bir başkasının kullanıcı adınızı almasını engelleyebiliyorsunuz. 14 gün boyunca hiçbir geri dönüş eylemine geçmezseniz, kullanıcı adı bir kez daha herkese açık hale geliyor.

Platform Forbes‘a yaptığı açıklamada özelliği test ettiğini doğruladı. Yapılan resmi açıklama ise şu şekilde: “Düzenli olarak trendleri analiz ediyoruz ki topluluğu güvende tutabilelim. Geçtiğimiz dönemlerde fark ettik ki biri kullanıcı adını değiştirirse ya da kaybederse; örneğin yeni bir kullanıcı adı denemek istediğinde ya da hesabına erişimi kaybettiğinde, bir başka hesap tarafından bu kullanıcı adı hızla alınabiliyor. Bu özellikle beraber hesap sahibine belli bir zaman dilimi için kullanıcı adının güvende tutulduğu garantisini veriyoruz.

Instagram’ın uzun zamandır yaşadığı hesap çalma problemi düşünülünce, bu özellik bir noktadan sonra kaçınılmaz hale gelmiş gibi görünüyor. Çalınan hesaplara karşı hızlı adım eyleme geçme ve daha yardımcı olacak çözümler üretme konusunda ise platformun hala çok yol katetmesi gerekiyor.

İlginizi çekebilir

Platforma eklenen alışveriş yapma özelliği