reklamı kapat

POPÜLER

Nissan Reborn Light projesi
Nissan Reborn Light projesi
Nissan Reborn Light projesi
Nissan Reborn Light projesi
Nissan Reborn Light projesi

Kullanılmış “Nissan Leaf” pillerinden oluşturulan fütüristik sokak lambası [Video]

Elektrikli otomobillerin pilleri belirli bir kullanım seviyesine geldiklerini zaman eski performanslarını kaybediyor. Bunun olması için yılların geçmesi gerekiyor ancak sonuçta bu pillerin değiştirilmesi gerekiyor. Peki elektrikli otomobillerden çıkan piller çöpe mi gidiyor? Elbette hayır. İşte bunun en güzel örneklerinden bir tanesini Nissan karşımıza çıkartıyor.

Elektrikli otomobil pazarının öncü isimlerinden Nissan, yan kuruluş 4R Energy Corporation ile yapılan “Reborn Light” projesi kapsamında harika sokak lambaları hazırladı. Çok fütüristik duran bu sokak lambaları, bünyelerinde Leaf modellerinden çıkan eski pilleri barındırıyor. Üzerlerinde yer alan güneş panelleriyle kendi elektriği üreten ve depolayan bu lambalar, elektriğe bağlı olmadan geceleri aydınlatabiliyor. 2011 depremi sonrası uzun süre karanlıkta kalan Japonya Namie’de prototip halleriyle testi yapılan lamba, gerçekten harika görünüyor. Bu yıl içerisinde geniş çaplı kurulumuna başlanacağı belirtilen lamba, elektrikli otomobil pillerinin geri dönüşümü için çok büyük önem arz ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nissan, Reborn Light projesiyle önemli soruna faydalı bir çözüm buluyor

Elektrikli otomobillerin pillerini geri dönüştürme ya da yeniden kullanma konusunda BMW de çalışıyor. İlerleyen yıllarda sayıları milyonları bulacak eski pilleri değerlendirmek için özel bir tesis kuran otomotiv devi, araçtan çıkma pilleri birbirine bağlayarak dev bir enerji deposu kuruyor. Temiz enerji kaynaklarından gelen bu enerji ile fabrikasına güç verebiliyor.

Video