reklamı kapat

POPÜLER

Land Rover Defender

Land Rover Defender, Ineos Grenadier’a yenik düştü

İngiliz otomobil üreticisinin zor arazi koşulları için ürettiği Land Rover Defender, Ineos Grenadier cephesine açtığı savaşı kaybetti.

Land Rover Defender, İngiliz üreticinin efsane modellerinden biri. Uzun yıllar askeri amaçlar dahil olmak üzere zorlu arazi şartlarında kullanılan model bir değişim geçirmişti. Piyasaya çıktığı günden bu yada ilk defa yüzünü değiştiren Defender, bir süredir eski tasarımı konusunda hukuksal bir mücadele veriyordu. Eski kasa Defender ile büyük benzerlik taşıyan Ineos Grenadier isimli aracın piyasaya çıkması ile birlikte Land Rover bir telif davası açmıştı. Grenadier ile olan tasarım benzerliklerinin telif hakkı ihlaline sebep olmadığı söyleyen  İngiltere Fikri Mülkiyet Ofis bu davaya reddetti. Böylece ileriki dönemlerde Ineos Grenadier ismini çok daha sık duymamızın önü açıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Land Rover Defender ile benzerlikler taşıyan Ineos Grenadier neler sunuyor?

Projenin arkasında, çıkış noktası bir otomobil üreticisi olmayan, dünyanın en büyük kimyasal üreticilerinden Jim RatcliffeL var. Yaratıcı ekibin klasik Defender’a olan hayranlığı ve özlemi, Ineos’un üzerindeki çizgilerle gayet açık. Aracın ön tarafında; siyah bir tampon, büyük dairesel farlar ve ızgaraya eklenen ikincil ışıklar dikkat çekiyor. Orijinal Defender’da olduğu gibi, ön çamurluklar üzerine oturulacak kadar güçlü şekilde tasarlanmış. Tavana entegre edilen demirlerle de yük taşımak için önemli bir destek sunuluyor. Aracın süspansiyon sisteminin Mercedes G-Class’tan tanıdığımız Magna Steyr imzası taşıyacak olması da ayrıca belirilmesi gereken parçaları arasında. Grenadier’in kaputunun altında ise BMW motorununun kullanılması bekleniyor. 3.0 litrelik turbo altı silindirli makine ve 8 kademeli ZF otomatik şanzımanın buradaki temeli oluşturacağunu görüyoruz. Rakamsal veriler ise henüz netlik kazanmış değil. Ineos, aracı 2021’de Amerika pazarına sunmayı amaçlıyor. Fiyat olarak ortaya atılan ilk rakam ise 30.000 dolarlık bir başlangıç fiyatı.

İlginizi çekebilir

Bisikletle SUV’yi harmanlayan Karoq Velo