reklamı kapat

POPÜLER

“Like” için değer mi? Bir Instagram kullanıcısı daha hayatını kaybetti

Sosyal medya beğeni uğruna oldukça uçuk şeyler yapan kullanıcılarla dolup taşıyor. Ancak işin ucu ölümcül kazalara kadar uzanıyor.

Geçtiğimiz günlerde oldukça trajik bir olay gerçekleşti. “Urbex” çekimler yapan fotoğrafçılardan 44 yaşındaki Eric Paul Janssen, bir binanın tepesinden düşerek hayatını kaybetti. Önce Urbex çekim nedir kısaca anlatalım. Urbex “Urban exploration”ın kısaltılmışı. Şehir keşfi olarak da görülebilir. Terk edilmiş bölgeler, bina tepeleri, tehlikeli çekimler urbex fotoğrafçılarının günlük hayatlarının bir parçası. Ancak bu akıma dahil olmak beraberinde riskler de getiriyor. Çoğu zaman girilmesi yasak bölgelerde çekim yapan fotoğrafçılar, yakalanmaları durumunda hukuki işleme maruz kalabiliyor. Daha da kötüsü, Janssen’ın durumunda olduğu gibi hayatlarını kaybedebiliyor.

Bir adım ötesi

Eric Paul Janssen’ın hikayesinden bahsetmek gerekirse, Şikago’ya giden fotoğrafçı, klasik fotoğraflarından birini çekmek için bulunduğu lüks otelin çatısına çıkıyor. U şeklindeki otelin ucundan fotoğraf çekimi sırasında aşağı düşen Janssen, hayatını kaybediyor. Urbex çekimler yapan fotoğrafçıların fotoğrafları ise internette yayılmaya, bol bol paylaşılmaya, imrenilmeye devam ediliyor. Çatı katıdan çekilmiş “tehlikeli” fotoğraflar hit getirdiği gibi, çekimi yapan kişinin de adrenalin arayışını karşılıyor. Ancak her hikayenin sonu Instagram’da fotoğrafın altında beliren binlerce beğeniyle sonlanmıyor.

Janssen’ın içindeki keşfetme arzusu muydu yoksa sadece Instagram fenomeni olma sevdası mıydı söylemek zor. Ancak Janssen gibi nicelerini taklit ederek Instagram’da daha fazlasına ulaşmaya çalışan kullanıcıların, sosyal medyanın ötesinde gerçek bir hayatları olduğunu ve onu kaybedebileceklerini hatırlaması gerekiyor.