reklamı kapat

POPÜLER

24 inç iMac

M1’li 24 inç iMac modelinin bir de içine göz atın

Teknoloji devi Apple, dün akşam 24 inç ekrana ve M1 işlemciye sahip yeni iMac modelini tanıttı. Peki bu modelin içinde neler bulunuyor?

Aslına bakarsanız gövdenin boyutuna oranla içeride pek bir şey yok. Bunun arkasında elbette Apple tarafından geliştirilen M1 işlemciye geçilmiş olması yer alıyor.

Apple’ın kendi tasarladığı M1 işlemci, CPU ile GPU çekirdeklerini bir araya getiriyor. Bu sayede yeni iMac’in hayati tüm parçaları alt tarafındaki ince anakart üzerinde toplanıyor.

Bu anakartın yanlarında ise ufak fanlar bizleri kaşılıyor. Fanlar ufak çünkü M1 işlemci Intel işlemcilere göre çok az ısınıyor. Fanların yanında ise hoparlörler görünüyor.

Bunun haricinde kasanın geri kalanı yukarıda da dediğimiz gibi oldukça boş. iMac elektrikten çalıştığı için doğal olarak içeride herhangi bir pil de yer almıyor.

M1 işlemci kullanmasıyla eski iMac’lerin iç donanımlarına oranla parça maliyeti konusundan inanılmaz kar elde eden Apple, ayrıca yeni cihazları çok ince de tasarlayabilmiş durumda. 24 inç ekranlı yeni model sadece 11,5 mm kalınlıkta.

Gerçekten 24 inç iMac şu an pazarın en ince hepsi bir arada bilgisayar modelleri arasında başı çekiyor. Modelin ağırlığı ise 4,46 kg seviyesinde yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

24 inç iMac karmaşık yorumlar alıyor

Şu an modeli hem beğenenler hem de beğenmeyenler bulunuyor. Birçok kişi özellikle ön alt kısmından hiç hoşlanmadı.

Apple’ın bu modelde çerçeveleri tamamen ortadan kaldırması bekleniyordu. Bu yüzden tercih edilen alt kısım çok büyük olduğundan ciddi eleştiriler alıyor.

Modelin Türkiye fiyatı 14.499 TL’den başlıyor. Şimdilik en üst versiyon 18.899 TL seviyesinde. Ancak daha sonra özelleştirme seçenekleri de açılacak. En dolur versiyonun 40 bin TL’yi geçmesi olası.

Apple’dan ileride 32 inç ekran bir iMac’de bekleniyor. Hatta 32 inç modelin dün akşam gelmemiş olması bazıları üzdü.

İlginizi Çekebilir

iPhone 12’lerin LiDAR sistemine yakında bakın